Przejdź do zawartości

Caithness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Caithness
Ilustracja
Mapa regionu
Prowincja

Highland

Powierzchnia
• ogółem


1601 km²

Flaga

Caithness (gael. Gallaibh[1]) – hrabstwo historyczne na północno-wschodnim skraju Szkocji, w granicach współczesnego hrabstwa Highland. Na północy opływa je Ocean Atlantycki, na wschodzie i południu – Morze Północne, na zachodzie znajduje się hrabstwo Sutherland[2]. Cieśnina Pentland Firth odgradza je od Orkadów. Znajduje się tu najbardziej na północ wysunięty punkt wyspy Wielka Brytania – przylądek Dunnet Head[3].

W południowo-zachodniej części hrabstwa znajduje się płaskowyż, położony około 300 m n.p.m., łagodnie opadający w kierunku północno-wschodnim. W obrębie płaskowyżu znajduje się kilka szczytów górskich, z których najwyższy (Morven) liczy 706 m n.p.m. Krajobraz zdominowany jest przez torfowiska. Znaczna część wybrzeża, zwłaszcza na północy, jest klifowa[3].

Znajdują się tu ślady ludzkiej działalności z epoki neolitu – kamienne kopce, menhiry i grodziska. W średniowieczu przez długi czas obszar ten znajdował się pod panowaniem norweskim. W XIX wieku podstawę lokalnej gospodarki stanowiło kamieniarstwo i rybołówstwo, w szczególności połów śledzi[3][2].

Głównymi miastami są Wick i Thurso[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Caithness. Ainmean-Àite na h-Alba – Gaelic Place-names of Scotland. [dostęp 2019-06-13]. (ang.).
  2. a b Caithness, Scotland. A vision of Britain through time. [dostęp 2019-06-13]. (ang.).
  3. a b c d Caithness, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2019-06-13] (ang.).