Uistiti czarnoucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Callithrix kuhlii)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uistiti czarnoucha[1]
Callithrix kuhlii[2]
Coimbra-Filho, 1985
Callithrix kuhlii w Blank Park Zoo w Des Moines
Callithrix kuhlii w Blank Park Zoo w Des Moines
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd naczelne
Rodzina pazurkowcowate[3]
Rodzaj uistiti[1]
Gatunek uistiti czarnoucha[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 NT pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Uistiti czarnoucha[1] (Callithrix kuhlii) – gatunek małpy szerokonosej z rodziny płaksowatych (Cebidae), występującej w tropikalnych i subtropikalnych lasach południowowschodniej Brazylii. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Callithrix żyją w grupach składających się z 4 lub 5 samic i 2 lub 3 samców (nie licząc potomstwa) w społecznościach matriarchalnych. Jedynie dominująca samica może się rozmnażać. Potomstwo zawsze rodzi się w parach.

Żywią się sokiem z owoców, kwiatów i nasion, a także pająkami i owadami. Ze względu na występowanie tych składników pożywienia już od środkowych i niskich partii lasu, Callithrix kuhlii często wędrują i odżywiają się w towarzystwie lwiatek złotogłowych, które stołują się w koronach drzew.

Na Callithrix kuhlii polują głównie ptaki drapieżne (harpia wielka, myszołowik prążkowany, myszołów krzykliwy i myszołów białosterny), kotowate (jaguar, jaguarundi i ocelot) i węże.

Callithrix kuhlii jest zwierzęciem silnie socjalnym, spędza dużo czasu na iskaniu. Ma indywidualny, charakterystyczny głos. Komunikuje się za pomocą gestów i sygnałów zapachowych.

Gatunek jest ubarwiony w większości na czarno, z białymi oznaczeniami na policzkach i czole. Ma pierścienie na ogonie i czarne kępki na futrze, wychodzące od uszu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 36. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. Callithrix kuhlii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  3. a b Callithrix kuhlii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. The Diversity of the New World Primates (Platyrrhini). W: Rylands AB and Mittermeier RA: South American Primates: Comparative Perspectives in the Study of Bahavior, Ecology, and Conservation. Springer, 2009, s. 23–54. ISBN 978-0-387-78704-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]