Callithrix kuhlii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Callithrix kuhlii[1]
Coimbra-Filho, 1985
Callithrix kuhlii w Blank Park Zoo w Des Moines
Callithrix kuhlii w Blank Park Zoo w Des Moines
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd naczelne
Rodzina płaksowate
Rodzaj Callithrix
Gatunek Callithrix kuhlii
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Callithrix kuhlii – gatunek małpy szerokonosej z rodziny płaksowatych (Cebidae), występującej w tropikalnych i subtropikalnych lasach południowowschodniej Brazylii. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Callithrix żyją w grupach składających się z 4 lub 5 samic i 2 lub 3 samców (nie licząc potomstwa) w społecznościach matriarchalnych. Jedynie dominująca samica może się rozmnażać. Potomstwo zawsze rodzi się w parach.

Żywią się sokiem z owoców, kwiatów i nasion, a także pająkami i owadami. Ze względu na występowanie tych składników pożywienia już od środkowych i niskich partii lasu, Callithrix kuhlii często wędrują i odżywiają się w towarzystwie lwiatek złotogłowych, które stołują się w koronach drzew.

Na Callithrix kuhlii polują głównie ptaki drapieżne (harpia wielka, myszołowik prążkowany, myszołów krzykliwy i myszołów białosterny), kotowate (jaguar, jaguarundi i ocelot) i węże.

Callithrix kuhlii jest zwierzęciem silnie socjalnym, spędza dużo czasu na iskaniu. Ma indywidualny, charakterystyczny głos. Komunikuje się za pomocą gestów i sygnałów zapachowych.

Gatunek jest ubarwiony w większości na czarno, z białymi oznaczeniami na policzkach i czole. Ma pierścienie na ogonie i czarne kępki na futrze, wychodzące od uszu.

Przypisy

  1. Callithrix kuhlii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Callithrix kuhlii. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. The Diversity of the New World Primates (Platyrrhini). W: Rylands AB and Mittermeier RA: South American Primates: Comparative Perspectives in the Study of Bahavior, Ecology, and Conservation. Springer, 2009, s. 23–54. ISBN 978-0-387-78704-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]