Calvados (napój alkoholowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Calvados
Destylarnia calvadosu
AOC calvados

Calvados fr., kalwados[1] – wytrawny winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym smakiem owocowym (jabłkowym) i charakterystycznym jabłkowym bukietem. Wyrabiany jest głównie w departamencie Calvados w Normandii poprzez destylację cydru.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa calvados (będąca pochodną nazwy departamentu), podobnie jak nazwy koniak i armagnac, jest prawnie zastrzeżona, dostępna tylko dla produktów z Normandii, dlatego też produkowane np. w Polsce wypalanki jabłkowe noszą nazwy wódek w typie calvadosu. Do najbardziej popularnych należą wódki „Złota jesień” i „Złota reneta”[potrzebny przypis], będące mieszankami destylatu jabłecznego ze spirytusem zbożowym lub ziemniaczanym.

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

Stary, odleżakowany calvados jest ceniony we Francji na równi z koniakiem i traktowany jako lekarstwo na trawienie i pobudzenie apetytu.

Nawiązania w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Był to ulubiony napój alkoholowy głównych bohaterów (Joanny i Ravica) powieści Łuk Triumfalny autorstwa E.M. Remarque’a. Piosenka Wojciecha Młynarskiego Bohaterowie Remarque'a zawiera stwierdzenie:

Calvados to coś więcej niż trunek – to sposób bycia.

Amatorem calvadosu był również bohater cyklu powieści G. Simenona – paryski komisarz Jules Maigret.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2020-10-05].