Camille Montagne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Camille Montagne
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Jean Pierre François Camille Montagne

Data urodzenia

15 lutego 1784

Data śmierci

5 grudnia 1866

Zawód, zajęcie

lekarz, mykolog, briolog

podpis

Jean Pierre François Camille Montagne (ur. 15 lutego 1784, zm. 5 grudnia 1866) – francuski lekarz wojskowy, botanik i mykolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jean Pierre François Camille Montagne urodził się w gminie Vaudoy w departamencie Seine-et-Marne. Jego ojciec był chirurgiem, ale zmarł, gdy Camille miał 9 lat. W wieku 14 lat Camille Montagne dołączył do francuskiej marynarki wojennej jako sternik i wziął udział w inwazji Napoleona na Egipt. W 1802 roku wrócił do Francji, aby studiować medycynę, a dwa lata później został chirurgiem wojskowym. W 1832 roku, w wieku 48 lat, wycofał się ze służby wojskowej, aby skoncentrować się na badaniu roślin zarodnikowych. Mieszkał w Paryżu, utrzymując się z emerytury wojskowej. Był prezesem Société botanique de France. W 1853 r. został wybrany członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Otrzymał order Legii Honorowej[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1845 roku był jednym z pierwszych naukowców (wraz z Marie-Anne Libert), który przedstawił opis Phytophthora infestans, grzyba powodującego zarazę ziemniaka. Nadał mu nazwę Botrytis infestans. Montagne jest również znany z badań gatunków grzybów pochodzących z Gujany. Opisywał je bazując na kolekcji przysłanej mu przez Charlesa Eugène Leprieura. Napisał wiele artykułów do czasopism naukowych Archives de Botanique i Annales des Sciences naturelles[1].

Opisał nowe taksony roślin i grzybów. W ich naukowych nazwach dodawany jest skrót jego nazwiska Mont.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paul Antoine Cap, Camille Montagne, botaniste, ancien chirurgien en chef d’armée, Paris, J.B. Baillière, 1866.
  2. Index Fungorum (autorzy) [dostęp 2020-06-18] (ang.).