Camp de Coëtquidan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierze Wojska Polskiego we Francji w obozie Coëtquidan podczas odpoczynku z karabinami Berthier Mle1907
Żołnierze Wojska Polskiego we Francji w obozie Coëtquidan podczas czyszczenia karabinów Berthier Mle1907

Camp de Coëtquidanfrancuski obóz wojskowy położony w Bretanii w miejscowości Guer, w departamencie Morbihan.

Został utworzony jako czasowy poligon wojskowy w 1873 roku, na stałe istnieje od 1878. Powiększony został w roku 1906 i 1912. Od maja do października 1939 roku był schronieniem uchodźców hiszpańskich po wojnie domowej.

Od 12 września 1939 do 17 czerwca 1940 roku obóz znajdował się pod komendą władz polskich, na podstawie porozumienia podpisanego 9 września 1939 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Bonneta i polskiego ambasadora we Francji Łukasiewicza. Do listopada 1939 roku p.o. komendanta obozu był gen. Jerzy Ferek-Błeszyński, a następnie do lutego 1940 komendantem generał Stanisław Maczek.

Na poligonie Coëtquidan (przez polskich żołnierzy przezwany Koczkodanem) miała szkolić się pierwsza polska dywizja we Francji. Planowano, iż dywizja będzie wspierać Francję w ataku alianckim na Niemcy. Jednak do takiego ataku nigdy nie doszło. Pierwsi ochotnicy zaczęli zgłaszać się do Coëtquidan po klęsce wrześniowej; zamiast planowanej jednej dywizji rozpoczęto tworzenie trzech. Przeszkolono wówczas ok. 22 000 żołnierzy.

Ośrodek nie należał już w chwili utworzenia do nowoczesnych, a żołnierze szkoleni byli tam głównie na francuskim sprzęcie pochodzącym jeszcze z I wojny światowej. Braki w wyszkoleniu ujawniły się później w czasie walk o Francję w 1940 roku.

Od czerwca 1940 do czerwca 1944 roku obóz był pod okupacją niemiecką. Został wyzwolony przez oddziały alianckie. Od lipca do grudnia 1944 roku stacjonowały tam wojska FFI (Francuskich Sił Wewnętrznych), a od stycznia do czerwca 1945 oddziały amerykańskie. W lipcu do Coëtquidan przeniesiono École Spéciale Militaire de Saint-Cyr.

Obecnie znajduje się tam zespół francuskich uczelni wojskowych. W jego skład wchodzą:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]