Campion Hall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
University of Oxford
Campion Hall
Campion Hall
Data założenia 1896
Patron uczelni Edmund Campion
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Adres Oksford
Liczba studentów 9
Dziekan Kolegium Brendan Callaghan
Położenie na mapie Oksfordu
Mapa lokalizacyjna Oksfordu
Campion Hall
Campion Hall
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Campion Hall
Campion Hall
Ziemia 51°44′58,49″N 1°15′28,91″W/51,749581 -1,258031
www.campion.ox.ac.uk Strona internetowa

Campion Hall – jeden z Permanent Private Hallów należący do Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii. Jest jedną z najmniejszych instytucji uniwersytetu składającą się z około 40 członków.

Historia[edytuj]

Campion Hall został założony w 1896 roku i nazwany na cześć Edmunda Campiona, angielskiego Jezuity i męczennika, który był członkiem w pobliskim Kolegium Świętego Jana w Oxfordzie. Pierwszym dziekanem kolegium był ojciec jezuita Richard Clarke, a pierwszymi studentami byli Jezuici, którzy mogli studiować i uzyskiwać dyplomy w ramach Uniwersytetu Oxfordzkiego[1].

Struktura[edytuj]

Campion Hall jest zarządzany przez Towarzystwo Jezusowe i został powołany przede wszystkich dla tych którzy poświęcają się życiu religijnemu i chcą studiować w ramach Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wstęp jest otwarty dla wszystkich członków innych wspólnot katolickich[2].

Campion Hall z zewnątrz.

Campion Hall jest jednocześnie miejscem które daje zakwaterowanie dla ludzi studiujących na Uniwersytecie Oxfordzkim i jest usytuowane w centrum miasta. Jest to wspólnota składająca się z trzydziestu pięciu mężczyzn z których dwie trzecie to Jezuici[3]. Wspólnota jezuicka jest odpowiedzialna za kapelanów katolickich działających w kolegiach podległych Uniwersytetowi Oxksfordzkiemu.

Budynek[edytuj]

Budynek kolegium został zaprojektowany przez Sir Edwin Lutyens, i oficjalnie oddany do użytku w w 1936. W jego skład wchodził szesnastowieczny budynek nazywany Micklem Hall, który należał do właściciela browaru Micklem'a. Dlatego ulica przy której stoi Campion Hall nazywa się Brewer Street (czyli ulica browarowa)[4][1]Nowe skrzydło budynku zostało dostawione w latach sześćdziesiątych. Kolegium posiada również sporą bibliotekę i znaczącą kolekcję dzieł sztuki zapoczątkowaną przez ojca jezuitę Martin Cyril D'Arcy'ego który był dziekanem w latach trzydziestych

Ciekawostki[edytuj]

W lipcu 2011 roku obraz wiszący w Campion Hall przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa rzekomo miał być zaginionym dziełem Michała Anioła. Obraz został zakupiony na aukcji w latach trzydziestych. Uważa się również że został on namalowany przez Marcello Venusti. Obraz został przekazany do Ashmolean Museum w Oxfordzie[5]

Dziekani Campion Hallu[edytuj]

Ojciec Richard Clarke, S.J 1896 – 1900

Ojciec. O'Fallon Pope 1900 – 1915

Ojciec. Charles Plater, 1915 – 1921

Ojciec. Henry Keane 1921 – 1926

Ojciec. Ernest G. Vignaux – 1926 – 1933

Ojciec Martin d'Arcy 1933 – 1945

Ojciec. Thomas Corbishley 1945 -[4]

Przypisy