Canadian Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Canadian Airlines
Ilustracja
IATA
CP
ICAO
CDN
Znak
CANADIAN
Historia
Data założenia 1987
Zaprzestanie działalności 2000
Lokalizacja
Państwo  Kanada
Węzeł
Kooperacja
Program lojalnościowy Canadian Plus
Sojusz Oneworld
Powiązania Air Canada
Flota
Liczba samolotów 163
Liczba tras 160
Przedsiębiorstwo
Siedziba Calgary, Alberta
Członkowie zarządu Kevin Benson

Canadian Airlineskanadyjskie linie lotnicze działające w latach 1987-2001, współzałożyciel sojuszu Oneworld. Po Air Canada były największym przewoźnikiem kraju, przewożąc około 12 milionów pasażerów na ponad 160 trasach do 17 krajów na pięciu kontynentach[potrzebny przypis]. Canadian Airlines w samej Kanadzie miały 105 tras, więcej niż jakakolwiek inna linia.

Siedziba Canadian Airlines mieściła się w Calgary (prowincja Alberta). W roku 2000 linie zostały nabyte przez Air Canada.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Canadian Airlines zostały założone 27 marca 1987, kiedy Pacific Western Airlines zakupiły Canadan Pacific Air Lines, a także weszły w posiadanie Eastern Provincal Airways i Nordair.

W 1991 roku Canadian Airlines przeszły głęboką, finansową restrukturyzację, z powodu $700 milionowego długu, który był efektem kryzysu w branży lotniczej.

1 listopada 1996 roku dyrektor Kevin Benson przedstawił czteroletni plan strategiczny mający na celu zwiększenie rentowności Canadian Airlines. Obejmował on kontrolę kosztów, zwększenie przychodów, kapitalzację i odnowienie floty. Po dwóch latach, od wprowadzenia planu w życie, doszło do kryzysu na azjatyckim rynku, ruch lotniczy został ograniczony, a Canadian Airlines przetrwał ten czas tylko dzięki swoim dotychczasowym, rentownym trasom.

W 1999 Canadian Airlines, wraz z American Airlines, British Airways, Cathay Pacific i Qantas założyły sojusz Oneworld[1].

W ostatnich kilku latach działalności Canadian Airlines rozwinęły sieć swoich połączeń z Azją, zwłaszcza z Malezją i Filipinami. W tamtym czasie linie obsługiwały więcej połączeń z Azją niż jakakolwiek inne kanadyjskie linie.

Z powodu niskiej rentowności rozważane były różne propozycje, włącznie z wystawieniem linii na aukcję prowadzoną przez American Airlines, które były w posiadaniu 25% udziałów spółki (maksymalna ilość dopuszczona przepisami). Ostatecznie Canadan Airlines zostały zakupione przez Air Canada w 2000 roku[2].

Flota[edytuj | edytuj kod]

Samolot Liczba
Airbus A310 13
Airbus A320 14
Boeing 737-200 86
Boeing 767-300 27
Boeing 747-400 4
McDonnell Douglas DC-10 19
Razem: 163

Źródło[3]

Ponadto, Canadian Airlines użytowały w przeszłości następujące samoloty:

Porty docelowe[edytuj | edytuj kod]

Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Australia i Oceania[edytuj | edytuj kod]

Azja[edytuj | edytuj kod]

Europa[edytuj | edytuj kod]

Linie partnerskie[edytuj | edytuj kod]

W ramach sojuszu Oneworld:

Katastrofy i wypadki[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojej działalności Canadian Airlines nie odnotowały żadnej katastrofy z ofiarami śmiertelnymi. Doszło jedynie do dwóch wypadków:

  • 19 października 1995 – McDonnell Douglas DC-10 podczas startu z lotniska w Vancouver, piloci musieli przerwać procedurę startu w wyniku utraty mocy w silniku nr.1. Samolot zatrzymał się na miękkiej nawierzchni 400 metrów za końcem pasa startowego. 6 osób zostało rannych spośród 257 znajdujących się na pokładzie[4].
  • 6 września 1997 podczas startu z lotniska w Pekinie w samolocie Boeing 767-375ER doszło do wybuchu lewego silnika. Piloci przerwali procedurę startu. Nikt nie został ranny. Na pokładzie znajdowało się 209 osób[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]