Canadian Institutes of Health Research

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Canadian Institutes of Health Research (CIHR), pol. Kanadyjski Instytut Badań nad Zdrowiem - najważniejsza kanadyjska agencja centralna odpowiadająca za finansowanie rozwoju badań naukowych w sektorze medycznym. Utworzono ją w czerwcu 2000, prezydentem jest dr Alain Beaudet.

CIHR to platforma 13 “wirtualnych”, współpracujących ze sobą instytutów z siedzibą główną w Ottawie i z łącznym budżetem rocznym ok. 980 mln dol. (2008), który musi wystarczyć na wsparcie wysiłków prawie 12-tysięcznej rzeszy współpracujących naukowców, pracowników służby zdrowia, często również wolontariuszy z ok. 280 instytucji w całym kraju. Pozyskuje ich się na podstawie przeglądu recenzji naukowych i interdyscyplinarnych dyskusji w panelach ekspertów.

Każdy instytut koncentruje się na innej dziedzinie, którymi są: 1) zdrowie ludności rdzennej, 2) procesy starzenia, 3) walka z rakiem, 4) choroby układu oddechowego i krążenia, 5) gender a zdrowie, 6) genetyka, 7) polityka i organizacja ochrony zdrowia, 8) rozwój dzieci i młodzieży, 9) odporność na infekcje, 10) choroby systemu kostno-mięśniowego, 11) zdrowie psychiczne i uzależnienia, 12) żywienie i choroby metaboliczne, 13) zdrowie publiczne[1].
W ciągu swojej działalności CIHR podpisało umowy partnerskie z przeszło 400 organizacjami i nawiązało kontakty z badaczami z ponad 50 krajów. Rokrocznie agencja przyznaje ok. tysiąca dotacji na fundowanie badań.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Canadian Institutes of Health Research (ang.). [dostęp 2013-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]