Przejdź do zawartości

Canadian Rockies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Canadian Rockies
Continental Ranges
Ilustracja
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Kanada

Najwyższy szczyt

Mount Robson
(3 954 m n.p.m.)

Długość

1450 km

Jednostka dominująca

Góry Skaliste

Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Canadian Rockies”
52°00′N 117°30′W/52,000000 -117,500000
Ringrose Peak wznoszący się ponad wodami Lake O’Hara

Canadian Rockies także Continental Ranges (fr. Rocheuses canadiennes) – grupa pasm górskich należących do łańcucha Gór Skalistych. Grupa ta leży w Kanadzie i zajmuje powierzchnię około 93,5 tys. km². Blisko 65% pasm leży w prowincji Alberta, a pozostałe 35% w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest to najwyższa z leżących w Kanadzie część Gór Skalistych[1]. Od północy graniczy z pasmami Far Northern Rockies (pasma Muskwa Ranges i Hart Ranges). Południowe pasma znajdują się na granicy Kanady i USA, gdzie graniczą z grupą pasm Central Montana Rocky Mountains.

Najwyższym szczytem Canadian Rockies jest Mount Robson, który jest najwyższym szczytem Gór Skalistych na terenie Kanady.

Przez Canadian Rockies przebiega Kolej Transkanadyjska, zbudowana w celu połączenia Kolumbii Brytyjskiej z wschodnimi prowincjami Kanady. Budowa linii stanowiła duże osiągnięcie techniczne, zważywszy na warunki geograficzne obszarów, przez które przeprowadzono linię (przełęcze, rzeki, znaczne deniwelacje). Po linii kursuje pociąg Rocky Mountainer[2].

Geologia

[edytuj | edytuj kod]

Canadian Rockies to najbardziej wysunięta na wschód część Kordyliery Północnej. Jest częścią dużego ciągu pasm górskich ciągnących się od Alaski aż do południowych krańców Ameryki Południowej. Jest też częścią Pacyficznego pierścienia ognia, który okala Pacyfik.

Canadian Rockies graniczą na wschodzie z równinami Canadian Prairies, na zachodzie z Rowem Gór Skalistych.

W porównaniu z amerykańską częścią Gór Skalistych kanadyjska część różni się od południowej zarówno pod względem wyglądu jak i budowy. Kanadyjska część zbudowana jest w większości ze skał osadowych takich jak wapień lub łupek ilasty. W budowie amerykańskiej części przeważają skały metamorficzne np. gnejs oraz skały magmowe jak np. granit. Kanadyjskie Góry Skaliste powstały w wyniku sfałdowania skał z Kolumbii Brytyjskiej, które przesuwały się w kierunku północno-wschodnim na równiny Alberty. Amerykańskie Góry Skaliste to wynik prawie pionowego wypiętrzenia skał. Kanadyjskie szczyty są niższe niż amerykańskie, ale za to bardziej strome.

Część kanadyjska jest geologicznie młodsza, a często poszarpane kształty są efektem silniejszego zlodowacenia tej części Gór Skalistych. Panuje tutaj chłodniejszy i wilgotniejszy klimat, co skutkuje tym, że jest tu więcej lodowców, a rzeki są większe niż na południu.

Podział

[edytuj | edytuj kod]

Najwyższe szczyty

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Canadian Rockies - Peakbagger.com [online], www.peakbagger.com [dostęp 2019-07-15].
  2. Wielka księga wielkich pociągów, Agata Staszewska (tłum.), Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2014, ISBN 978-83-274-0559-3, OCLC 891252478.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]