Canadian Rockies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Canadian Rockies
Rocheuses canadiennes
{{{Pasmo górskie infobox}}}
Najwyższy szczyt Mount Robson
(3 954 m n.p.m.)
Długość 1 450 km km
Jednostka dominująca Góry Skaliste
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kanada

Canadian Rockies (fr. Rocheuses canadiennes) - pasmo w Górach Skalistych, jedna z siedmiu głównych części tego łańcucha. Pasmo to leży w całości w Kanadzie i zajmuje powierzchnię około 93,5 tys. km². Blisko 65 % pasma leży w prowincji Alberta, a pozostałe 35 % w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest to najwyższa z leżących w Kanadzie części Gór Skalistych.

Najwyższym szczytem Canadian Rockies jest Mount Robson, który jest najwyższym szczytem Gór Skalistych na terenie Kanady.

Geologia[edytuj]

Canadian Rockies to najbardziej wysunięta na wschód część Kordyliery Północnej. Jest częścią dużego ciągu pasm górskich ciągnących się od Alaski aż do południowych krańców Ameryki Południowej. Jest też częścią Pacyficznego pierścienia ognia, który okala Pacyfik.

Canadian Rockies graniczą na wschodzie z równinami Canadian Prairies, na zachodzie z doliną Rocky Mountain Trench, a na północy z rzeką Liard.

W porównaniu z amerykańską częścią Gór Skalistych kanadyjska część różni się od południowej zarówno pod względem wyglądu jak i budowy. Kanadyjska część zbudowana jest w większości ze skał osadowych takich jak wapień lub łupek ilasty. W budowie amerykańskiej części przeważają skały metamorficzne np. gnejs oraz skały magmowe jak np. granit. Kanadyjskie Góry Skaliste powstały w wyniku sfałdowania skał z Kolumbii Brytyjskiej, które przesuwały się w kierunku północno-wschodnim na równiny Alberty. Amerykańskie Góry Skaliste to wynik prawie pionowego wypiętrzenia skał. Kanadyjskie szczyty są niższe niż amerykańskie, ale za to bardziej strome.

Część kanadyjska jest geologicznie młodsza, a często poszarpane kształty są efektem silniejszego zlodowacenia tej części Gór Skalistych. Panuje tutaj chłodniejszy i wilgotniejszy klimat, co skutkuje tym, że jest tu więcej lodowców, a rzeki są większe niż na południu.

Podział[edytuj]


Najwyższe szczyty[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]