Canal+ Dokument

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Canal+ Discovery)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Canal+ Dokument
Ilustracja
Data startu 11 maja 2015 jako Canal+ Discovery
1 czerwca 2019 jako Canal+ Dokument
Format obrazu 16:9 HDTV
Właściciel ITI Neovision
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Poprzednia nazwa robocze:
Sport3
Canal+ 2
oficjalne:

Canal+ Discovery
Siostrzane kanały Canal+
Canal+ 1
Canal+ Family
Canal+ Film
Canal+ Seriale
Canal+ Sport
Canal+ Sport 2
Canal+ Sport 3
Canal+ Sport 4
Canal+ Now
Canal+ 4K Ultra HD

Canal+ Dokument (do 31 maja 2019 Canal+ Discovery) – kanał telewizyjny typu premium należący do ITI Neovision, nadający programy dokumentalne z zasobów Discovery oraz polskie produkcje dedykowane temu kanałowi. Tematyka kanału to programy o ludziach, ich pasjach i osiągnięciach. Stacja nadaje wyłącznie w Polsce[1], jej start odbył się 11 maja 2015 roku[2]. Jest dostępny na pozycjach 35 i 74 (Platforma Canal+).

Kanał ten, podobnie jak nadający w Polsce w latach 2010-2013 Discovery HD Showcase, emituje autorskie produkcje nagrane wyłącznie w wysokiej rozdzielczości.

Ramówka[edytuj | edytuj kod]

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2014 roku nadawca ITI Neovision poinformował o zamiarach utworzenia trzech nowych stacji sportowych o nazwach Liga+, Sport2 i Sport3 oraz otrzymaniu koncesji na nadawanie tych kanałów od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji[3]. 9 kwietnia 2015 roku na wniosek przyszłego nadawcy Rada uchwaliła decyzję o zmianie nazwy kanału Sport3 na Canal+ 2[4]. Spółka ITI Neovision postanowiła wstrzymać się z tworzeniem kolejnego kanału sportowego na rzecz kopii głównej stacji Canal+ z dwugodzinnym opóźnieniem (timeshift channel). Prace nad formatem były już na zaawansowanym etapie, o czym świadczyły pierwsze klipy promocyjne nowego pakietu Canal+ uwzględniające obecność tego kanału. 6 maja 2015 roku KRRiT ponownie przychyliła się do wniosku ITI Neovision o zmianę nazwy planowanej stacji, tym razem na Canal+ Discovery[5]. Jeszcze przed tym faktem, 7 kwietnia 2015 roku, nadawca publicznie ogłosił, że kanał będący owocem współpracy Canal+ i Discovery pojawi się w planowanej na 20-lecie marki w Polsce nowej ofercie nc+[6]. Ostatecznie stację uruchomiono 11 maja 2015 roku wraz z nową odsłoną pakietu Canal+. Konceptu timeshift channel nie porzucono całkowicie, wykorzystano go w ramach odświeżenia kanału Canal+ Family 2, który w momencie wprowadzenia nowego pakietu zmienił nazwę na Canal+ 1 i stał się retransmisją stacji Canal+ z godzinnym opóźnieniem. Planowane kanały Sport2 i Liga+ wystartowały odpowiednio jako Canal+ Sport 2 i Canal+ Now.

1 czerwca 2019 roku nastąpiła zmiana nazwy stacji na Canal+ Dokument z powodu wygaśnięcia umowy TVN Discovery Polska i ITI Neovision[7]. Mimo tej zmiany, Discovery nadal jest mniejszościowym akcjonariuszem nadawcy kanału.

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]