Cantucci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciastka cantucci
Cantucci podane z kieliszkiem vin santo

Cantucci[a] (zwane też cantuccini[1][b] lub biscotti di Prato[2][c]) – rodzaj włoskich ciasteczek (herbatników[2]) pochodzących prawdopodobnie z Prato w Toskanii[3]. W najprostszej wersji przyrządzane z jajek, mąki, cukru, grubo siekanych migdałów i proszku do pieczenia. Mogą zawierać też masło[1], miód[1], inne orzechy (np. laskowe)[2] i być aromatyzowane skórką pomarańczową[2], wanilią[2] lub anyżem[4]. Piecze się je dwukrotnie, dzięki czemu są suche, kruche, dosyć twarde i mogą być przechowywane przez dłuższy czas[3].

Są typowym wyrobem bożonarodzeniowym[2]. Bezpośrednio przed zjedzeniem zazwyczaj zmiękcza się je poprzez zanurzenie w winie (np. vin santo), kawie lub herbacie[1][3].

W słowniku opublikowanym w 1691 roku przez Akademia della Crusca, wypiek o nazwach cantuccio i cantuccino zdefiniowano jako „krojone biscotto, z drobno zmielonej mąki, cukru i białek jaj”[2][1]. Biscotto oznacza w języku włoskim podwójnie pieczone ciastko[3]. Cantucci powstają poprzez upieczenie ciasta o kształcie przypominającym małą bagietkę, pokrojenie go na plastry i ponowne upieczenie[2].

Cantuccini Toscani[edytuj | edytuj kod]

Od 25 stycznia 2016 nazwy Cantuccini Toscani oraz Cantucci Toscani są zarejestrowane jako chronione oznaczenia geograficzne (PGI)[1]. Według oficjalnej charakterystyki, Cantuccini Toscani otrzymuje się z mąki pszennej, migdałów w skórkach, cukru, świeżych jaj, masła, miodu wielokwiatowego i substancji spulchniających[1]. Ciasto powinno być cięte ukośnie, a każdy herbatnik musi ważyć nie więcej niż 15 gramów i mierzyć nie więcej niż 10 cm długości, 3 cm wysokości i 2,8 cm szerokości[1]. Charakterystyczny, zewnętrzny złoty kolor herbatników uzyskuje się poprzez posmarowanie surowego ciasta mieszaniną wody, jajek i substancji słodzących[1].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzane są też we włoskich regionach innych niż Toskania: w Lacjum i Umbrii nazywane są tozzetti, a w prowincji Siena i w Romaniiscroccadenti[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. lp cantuccio
  2. lp cantuccino, zdrobnienie od cantuccio
  3. lp biscotto di Prato

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Cantuccini Toscani PGI. Fondazione Qualivita (qualigeo.eu). [dostęp 2023-01-26]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i Cantucci o Biscotti di Prato ricetta originale toscana. Ciao Toscana (ciaotoscana.it). [dostęp 2023-01-26]. (wł.).
  3. a b c d The Key to Cantucci. Eataly Net USA LLC (eataly.com). [dostęp 2023-01-26]. (ang.).
  4. Chi siamo. Biscottificio Antonio Mattei (antoniomattei.it). [dostęp 2023-01-26]. (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]