Caprera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krajobraz Caprery

Caprera - niewielka wyspa (powierzchnia: 15,5 km²) w archipelagu Maddalena u północnych wybrzeży Sardynii. Od tej wyspy archipelag oddziela Cieśnina Świętego Bonifacego.

Wyspa uznana została za rezerwat przyrody, zamieszkany przez liczne gatunki ptaków, takich jak: mewa królewska, kormoran, czy sokół wędrowny. Wyspa znana jest przede wszystkim z tego, że mieszkał tu i zmarł Giuseppe Garibaldi, włoski XIX-wieczny patriota i bojownik o niepodległość, jeden z ojców włoskiego risorgimento. Jego dom (obecnie muzeum) i poświęcona mu kaplica stanowią pomniki pamięci.

Caprera jest połączona z wyspą La Maddalena 600-metrową groblą. Swą nazwę wzięła od bardzo licznych tu dzikich kóz (wł. capra). Najwyższym punktem tej drugiej co do wielkości wyspy archipelagu, jest Monte Tejalone (212 m n.p.m.). U południowo-zachodniego cypla znajduje się dogodne kotwicowisko dla jachtów, ale całe brzegi w większości nadają się do kotwiczenia lub lądowania.

Po obecności ludzi w czasach etruskich i rzymskich wyspa była przez całe stulecia bezludna, dopóki nie osiedli tu w początkach XII wieku nieliczni pasterze, ale przez następne sześć stuleci bywali tu tylko okazjonalnie. Dopiero w roku 1855 zakupił na wyspie posiadłość Garibaldi (prawdopodobnie ze względu na bardzo niską cenę), który sprowadził na wyspę pierwsze sosny, dzisiaj pokrywające większość terenu.