Car puszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Car puszka
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miejscowość Moskwa
Miejsce Kreml
Fundator Fiodor I
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Car puszka
Car puszka
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Car puszka
Car puszka
Ziemia55°45′04″N 37°37′05″E/55,751111 37,618056

Car puszka (ros. Царь-пушка) – największa na świecie armata spośród ładowanych od przodu pod względem kalibru. Eksponowana obecnie na Kremlu w Moskwie.

Armatę Car puszkę odlał z brązu mistrz ludwisarski Andriej Czochowy na polecenie cara Fiodora Rurykowicza na Kremlu w 1586. Długość działa 5,34 m, masa 39,312 tony, kaliber 900 mm (według innych danych 890 mm). Bombarda jest ozdobiona płaskorzeźbą cara Fiodora w koronie i z berłem na koniu i trzema napisami fundacyjnymi. Na obu bokach ma po 4 uchwyty do lin. Początkowo umieszczono ją w ramach fortyfikacji na przedpolu Kremla, na Placu Czerwonym. Posiadała zestaw kul kamiennych o wadze 800 kg, które jednak nie zachowały się. W XVIII wieku wycofano działo ze służby i ustawiono na Kremlu koło arsenału jako pomnik militarny. W czasie okupacji Moskwy przez Napoleona w pożarze spłonęła drewniana laweta działa. W 1834 odlano żeliwne kule o wadze 1,97 tony i umieszczono koło armaty (choć nie mogła ona strzelać takimi pociskami), a w 1835 według projektu A. Briułłowa i de Wittego wykonano ozdobną żeliwną lawetę do Car puszki. Kule i laweta odlane zostały w Petersburgu. W 1960 przeniesiono Car puszkę nieopodal Car kołokoła, gdzie stoi do dziś.

Wbrew legendom, że Car puszka nie była w stanie strzelać, badania prowadzone w 1980 wykazały, że oddano z niej przynajmniej jeden strzał. Natomiast nigdy nie była użyta w działaniach bojowych. Jej transport i obsługa byłyby zbyt czasochłonne, wymagałyby zbyt wiele wysiłku i zbyt wielu ludzi. Produkcja amunicji byłaby wykonalna, ale mało ekonomiczna[1]. Car puszka jest drugą armatą świata pod względem kalibru (pierwsze miejsce przysługuje amerykańskiemu moździerzowi doświadczalnemu Little David). Pod względem masy i długości lufy znacząco ustępuje niemieckiemu działu Dora z 1937.

W 2001 na zamówienie władz Moskwy wykonano żeliwną kopię Car puszki (42 tony, kaliber 890 mm) i podarowano miastu Donieck, gdzie stoi przed ratuszem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zgodnie z opisem na stronie Muzeum Kremlowskiego – [1] – działo było projektowane jako kartaczownica, miało więc strzelać kartaczami (w uproszczeniu – workami mniejszych kul) lub siekańcami (wręcz złomem); co za tym idzie, argument o nieopłacalności produkcji amunicji wydaje się być odrobinę chybiony. Eksponowane przy dziale kule są dużo późniejsze i wykonane w celach dekoracyjnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]