Cardcaptor Sakura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cardcaptor Sakura
カードキャプターさくら
(Kādokyaputā Sakura)
Gatunek Mahō-shōjo, komedia, romans
Manga
Autor Clamp
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy shōjo
Drukowana w Nakayoshi
Wydawana 19962000
Liczba tomów 12
Telewizyjny serial anime
Reżyser Morio Asaka
Studio Madhouse
Stacja telewizyjna NHK, Animax
Premierowa emisja 7 kwietnia 199821 marca 2000
Liczba odcinków 70
Film animowany
Cardcaptor Sakura the Movie
Reżyser Morio Asaka
Studio Madhouse
Wydany 21 sierpnia 1998
Czas trwania 79 min.
Film animowany
Cardcaptor Sakura the Movie II – The Sealed Card
Reżyser Morio Asaka
Studio Madhouse
Wydany 15 lipca 2000
Czas trwania 79 minut
Manga
Cardcaptor Sakura: Clear Card
Autor Clamp
Wydawca Kōdansha
Odbiorcy shōjo
Drukowana w Nakayoshi
Wydawana lipiec 2016nadal
Liczba tomów 3+
Inne

Cardcaptor Sakura (jap. カードキャプターさくら Kādokyaputā Sakura), znana również jako Card Captor Sakura i często nazywana skrótowo CCSmanga dobrze znanego zespołu mangaczek Clamp. Seria telewizyjna anime (1998-2000) powstała na bazie mangi i składa się z 70 półgodzinnych odcinków (podzielonych na trzy sezony), dwóch filmów kinowych i paru odcinków specjalnych. Cardcaptor Sakura była wydawana w Japonii przez Kōdanshę w magazynie Nakayoshi.

Angielski dubbing anime został nazwany Cardcaptors i był nadawany w anglojęzycznych krajach. Niezmienione anime z angielskim tłumaczeniem, zwane Cardcaptor Sakura, było emitowane w anglojęzycznych sieciach przez Animax. Cardcaptor Sakura została także wydana w krajach posługujących się językiem angielskim w niezmienionej wersji, na DVD pod swoją oryginalną nazwą.

Większość postaci z Cardcaptor Sakura pojawia się również w najnowszych mangach Clamp, a mianowicie Tsubasa Reservoir Chronicle i okazjonalnie w ×××HOLiC.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Serial rozpoczyna się jak każde typowe anime z gatunku mahō shōjo. Sakura Kinomoto, 10-letnia dziewczynka, otwiera tajemniczą książkę i tym samym powoduje, że Clow Cards (Karty Clowa), które się w niej znajdowały, uciekły i rozproszyły się po całej okolicy. Sakura posiada jednak specjalne moce, których częścią jest również łamanie magicznych pieczęci i jej obowiązkiem staje się ponowne odzyskanie straconych kart. Zadanie obejmuje odnalezienie każdej karty, stoczenie z nią magicznej walki i ponowne zapieczętowanie jej. Asystuje jej w tym Cerberus (Kerberos, znany również jako Kero-chan), Beast of the Seal ("Bestia Pieczęci") wyznaczony do pilnowania kart, ale który sobie smacznie spał, gdy Sakura otworzyła Książkę Clow. Kero-chan, który przez większość serii wygląda jak pluszowa maskotka (jego "pożyczona" forma), wspomaga Sakurę, podczas gdy ona rozwija swoje moce jako Cardcaptor.

Clow Card Arc (1-46)[edytuj | edytuj kod]

Clow Card Arc (jap. クロウカード編 Kurou Kādo-hen)
Pierwszy i drugi sezon anime oraz pierwsze sześć tomów mangi skupia się na zadaniu Sakury polegającym na pochwyceniu zbiegłych Clow Cards. Cerberus w tym celu pełni rolę jej przewodnika i mentora, podczas gdy jej koleżanka z klasy i najlepsza przyjaciółka Tomoyo Daidouji (która jest zarówno jej kuzynką) asystuje w tworzeniu kostiumów dla Sakury i filmowaniu jej przygód. Sakura również współzawodniczy ze Syaoranem Li, potomkiem twórcy Clow Cards, Clow Reeda, w ich pochwyceniu. Pierwsza połowa serii kończy się the Final Judgment, podczas którego ci, którzy próbowali pochwycić Clow Cards są testowani przez tajemniczego Yue, by zdobyć prawo do otrzymania tytułu Master of the Clow.

Cardcaptor Sakura: The Movie[edytuj | edytuj kod]

Cardcaptor Sakura: The Movie (jap. 劇場版カードキャプターさくら Gekijōban Kādokyaputā Sakura)
Pomiędzy odcinkami 35 i 36 pierwszego i drugiego sezonu w Japonii, pierwszy film kinowy zabiera Sakurę i spółkę do Hongkongu podczas ich ferii zimowych. Sakura wciąż jest w trakcie wykonywania zadania pochwycenia Clow Cards. Sakura musi stawić czoło nowym wyzwaniom, niektóre z nich mają miejsce w złowieszczych snach. Sakura musi pokonać mściwą czarownicę pokonaną w przeszłości przez Clow Reeda bądź stracić swoją rodzinę i przyjaciół.

Sakura Card Arc (47-70)[edytuj | edytuj kod]

Sakura Card Arc (jap. さくらカード編 Sakura Kādo-hen)
Trzeci sezon anime i sześć ostatnich tomów mangi wprowadza paru nowych bohaterów, wliczając w to tajemniczego Eriola Hiiragizawa. Odkąd Sakura stała się nowym Master of the Clow Cards musi zmienić je pod wpływem swojej magii w Sakura Cards. W tym samym czasie, nowe dziwne zakłócenia mają miejsce w Tomoeda, które zwiększają presję na wykonaniu zadania przez Sakurę. Tymczasem Syaoran zakochuje się w Sakurze i próbuje znaleźć drogę jak okazać jej swoje uczucia.

Cardcaptor Sakura The Movie 2[edytuj | edytuj kod]

Cardcaptor Sakura The Movie 2: The Sealed Card (jap. 劇場版カードキャプターさくら 封印されたカード Gekijōban Kādokyaputā Sakura Fūin Sareta Kādo)
Akcja dzieje się po zakończeniu trzeciego sezonu anime w Japonii, drugi film przybliża nam relacje pomiędzy Sakurą i Syaoranem, które zostały niewytłumaczone w ostatnim odcinku serii TV. Tak jak pierwszy film, drugi film nie wzoruje się na żadnym wydarzeniu przedstawionym w mandze, jednakże dokańcza anime w odrobinę innym stylu. Syaoran już wyznał Sakurze swoje uczucia, ale ona jeszcze nie dała mu odpowiedzi. Sprawy zdają się przybierać korzystny obrót, gdy Syaoran w czasie lata przybywa do Tomoeda i bierze udział w szkolnej zabawie wraz z Sakurą podczas festiwalu Nadeshiko. Jednakże, Sakura ma wiele innych pilnych zajęć oprócz znalezienia chwilki czasu, by wyznać uczucia Syaoranowi. Dziwne moce zaczynają wykradać Sakura Cards i wymazywać częściowo szkołę Tomoeda. W niedługim czasie, Sakura musi stawić czoło kacie Clowa zwanej The Nothing (Nic), przeciwieństwie 52 Sakura Cards posiadającej tak wiele złej mocy, co wszystkie jej dobre karty razem wzięte.

Postacie i karty[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy parę postaci można uznać za główne w związku z rolą jaką pełnią w fabule, Sakura Kinomoto jest protagonistką całej historii.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Karty Clowa / Karty Sakury[edytuj | edytuj kod]

Szeroki artykuł o Kartach Clowa

Anime[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Oba filmy zostały wyprodukowane przez studio Madhouse[1][2].

N/o Tytuł Premiera
1 Gekijōban Cardcaptor Sakura
Gekijōban kādokyaputā Sakura (劇場版カードキャプターさくら) 
21 sierpnia 1999[1]
2 Gekijōban Cardcaptor Sakura fūin sareta Card
Gekijōban Kādokyaputā Sakura fūin sareta kādo (劇場版カードキャプターさくら 封印されたカード) 
15 lipca 2000[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 劇場版カードキャプターさくら. Madhouse. [dostęp 2017-07-09].
  2. a b 劇場版 カードキャプターさくら 封印されたカード. Madhouse. [dostęp 2017-07-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]