Cardiff Queen Street

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cardiff Queen Street
Caerdydd Heol y Frenhines
Cardiff Queen Street
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Miejscowość Cardiff
Zarządca Arriva Trains Wales
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy T
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne T
Położenie na mapie Cardiff
Mapa lokalizacyjna Cardiff
Cardiff Queen Street
Cardiff Queen Street
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Cardiff Queen Street
Cardiff Queen Street
Ziemia 51°28′54,84″N 3°10′13,08″W/51,481900 -3,170300
Portal Portal Transport szynowy

Cardiff Queen Street – stacja kolejowa w Cardiff, w Walii, w Wielkiej Brytanii. Jest drugą najbardziej ruchliwą stacją kolejową w Cardiff. Jest to jedna z 20 stacji w mieście i jedna z dwóch w centrum miasta.

Jest to główny węzeł sieci Valleys & Cardiff Local Routes - system kolei obsługujących Cardiff, Vale of Glamorgan, Bridgend i South Wales Valleys - i samotnych połączeń do Cardiff Bay. Stacja znajduje się na wschodnim krańcu centrum miasta, niedaleko Capitol Centre, prowadzi tędy duży ruch podmiejski w godzinach szczytu.

Stacja składa się z dwóch wykorzystywanych peronów i 3 torów. Tor 1 jest używany do obsługi Aberdare, Merthyr Tydfil, Treherbert, Rhymney i Bargoed jak Coryton na wschodzie Cardiff. Tor 2 wykorzystuje się do obsługi w kierunku Cardiff Central i poza nim w kierunku Penarth, Radyr przez City Line, Barry Island i Bridgend przez Rhoose Cardiff International Airport. Tor 3 jest teraz używany wyłącznie do obsługi Cardiff Bay i zazwyczaj obsługiwane przez Arriva Trains Wales's pojedynczym British Rail Class 121. Czwarty Tor, obecnie nie jest używany.