Carignan (winorośl)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Carignan - znany, klasyczny, czerwony szczep winny uprawiany tradycyjnie we Francji (Midi, Langwedocja, Prowansja), a także w Hiszpanii, Algierii i Kalifornii. We Włoszech nazywany jest Carignano, w Hiszpanii Cariñena, Mazuelo albo Mazuela, we Francji też Carignan noir.

Sadzenie tego szczepu stało się powszechne we Francji w roku 1960, kiedy to Algeria zyskała niepodległość i przestała być niedrogim źródłem dostaw czerwonych winogron. Carignan najczęściej występuje w ramach ograniczonej uprawy winorośli w rejonie Langwedocji oraz południowo-wschodniej Francji. Obecnie szczep jest sukcesywnie zastępowany bardziej wyróżniającymi się i bardziej aromatycznymi odmianami winogron.

Synonimy[edytuj]

  • Carignan noir, Bois Dur, Catalan, Roussillonen, Monestel i Plant de Lédenon (Francja)
  • Cariñena z Mazuelo, Tinto Mazuelo, Crujillon i Samsó (Hiszpania)
  • Carignano i Uva di Spagna (Włochy)
  • Carignane (Kalifornia)
  • Carinyena (Katalonia)
  • Pinot Evara (Portugalia, pomimo nienależenia do szczepu Pinot noir)[1]

Właściwości[edytuj]

Carignan wypuszcza pąki oraz dojrzewa dość późno, dlatego też nie jest podatny na wiosenne przymrozki, lecz wymaga długiego okresu pielęgnowania. Jest silną, chociaż niezbyt odporną winoroślą, jest bardzo wrażliwy na dolne pleśnienie oraz naloty pleśniowe na liściach (zwana także oidium).

Carignan ma jednak istotną cechę, wysokie plony. Jeden hektar uprawy Carignan może wyprodukować od 25 do 30 ton winogron.

Przypisy

  1. J. Robinson Jancis Robinson's Wine Course Third Edition, Abbeville Press 2003 ISBN 0-7892-0883-0