Przejdź do zawartości

Carl Holsøe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carl Holsøe
ilustracja
Imię i nazwisko

Carl Vilhelm Holsøe

Data i miejsce urodzenia

12 marca 1863
Aarhus

Data i miejsce śmierci

7 listopada 1935
Asserbo

Narodowość

duńska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Oczekująca w oknie
Wnętrze z wiolonczelą

Carl Vilhelm Holsøe (ur. 12 marca 1863 w Aarhus, 7 listopada 1935 w Asserbo na Zelandii) – duński malarz specjalizujący się w przedstawieniach wnętrz.

Studiował w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze w latach 1882 – 1884 a następnie u Peder Krøyera. Debiutował w 1886 szybko zdobywając popularność przede wszystkim w Danii i Szwecji. Jego największym sukcesem było wyróżnienie na Wystawie Światowej w Paryżu w 1889 i złoty medal na międzynarodowych targach w Monachium w 1891.

Carl Holsøe malował przede wszystkim wykwintne wnętrza, rzadziej pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Jego prace inspirowane XVII-wiecznym malarstwem holenderskim cechuje akademicki, realistyczny styl i szczególna dbałość o ukazanie złożonych efektów świetlnych. Wiele obrazów artysty ożywiają przedstawienia kobiet, jednak stanowią one jedynie element dekoracyjny.

Malarz przyjaźnił się z Vilhelmem Hammershøi, którego poznał w czasie studiów, oraz z Peterem Ilstedem[1]. Mieszkał w miejscowości Asserbo na wyspie Zelandia, był dwukrotnie żonaty.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Peter Ilsted, Dining Room at Liselund Castle, 1917 [online], Van Der Meij Fine Arts [dostęp 2021-02-21] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]