Carla Azar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carla Azar
Ilustracja
Gatunki rock alternatywny
Zespoły
Autolux
Strona internetowa

Carla Azar – amerykańska multiinstrumentalistka, członkini zespołu Autolux. Gra przede wszystkim na perkusji, ale także na dzwonkach, ksylofonie, melotronie, pianinie i gitarze basowej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku brała udział w nagraniu debiutanckiego albumu Wendy and Lisa. W 1993 roku Azar została zaproszona przez Scotta Cutlera i Anne Preven do utworzonego przez nich zespołu – Ednaswap. Składu dopełnili Paul Bushnel i Rusty Anderson. Zagrała na dwóch pierwszych albumach grupy, wydanych przez East West/Elektra Records, debiutanckim Endaswap i drugim Wacko Magneto. Po odejściu z grupy zastąpił ją Scot Coogan.

W 2000 roku w Los Angeles przy okazji pracy nad muzyką do przedstawienia Accidental Death of an Anarchist według sztuki Dario Fo poznała Eugene'a Goreshtera. Razem z nim i z Gregiem Edwardsem utworzyli zespół Autolux. Azar poznała Edwardsa podczas wspólnej trasy koncertowej Ednaswap i poprzedniej grupy Edwardsa, Failure and Local H. W sierpniu 2000 jako Autolux zadebiutowali dając dwa koncerty na Silverlake Lounge. W marcu 2001 grupa wydała własnym sumptem EPkę Demonstration. Niedługo potem podpisali kontrakt z wytwórnią DMZ[1].

W 2002 roku Azar i Josh Klinghoffer koncertowali wspólnie z Vincentem Gallo; oprócz perkusji, Azar grała na koncertach na gitarze i melotronie.

W 2005 roku gościnnie zagrała na perkusji na albumie T-Bone Burnetta The True False Identity i Johna Frusciante Curtains[2].

W styczniu 2008 wspólnie z PJ Harvey, Johnem Parishem, Erikiem Drew Feldmanem i Giovannim Ferrario brała udział w nagraniu albumu A Woman a Man Walked By (2009)

W 2014 roku zagrała w filmie Frank Lenny′ego Abrahamsona, wcieliła się w postać perkusistki Nany.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Azar spadła ze sceny podczas koncertu Autolux przed występem Elvisa Costello. Doznała skomplikowanego złamania i podejrzewano, że nie będzie mogła więcej grać na perkusji. Dzięki specjalistycznemu leczeniu udało się jednak uzyskać pomyślne zrośnięcie kości[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Autolux[edytuj | edytuj kod]

Z innymi artystami[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]