Carlo Cesare Malvasia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlo Cesare Malvasia
Ilustracja
Portret Carlo Cesare Malvasia
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1619
Bolonia
Data i miejsce śmierci 9 marca 1693
Bolonia
Dziedzina sztuki malarstwo, sztuka
Ważne dzieła

Felsina pittrice, vite de’ pittori bolognes

Carlo Cesare Malvasia (ur. 18 grudnia 1619 w Bolonii, zm. 9 marca 1693 tamże) – włoski malarz, historyk sztuki i antykwariusz.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Carlo Cesare Malvasi urodził się w bolońskiej arystokratycznej rodzinie. Po ukończeniu studiów prawniczych, w 1639 roku udał się do Rzymu, gdzie uczęszczał do akademii literatury (degli Umoristi i dei Fantastici). Ta poznał kardynałów Giovanniego Francesca Ginettiego i Bernardina Spade oraz rzeźbiarza Alessandra Algardiego. Od 1647 roku wykładał prawo na Uniwersytecie bolońskim. W 1652 roku napisał esej na temat teologicznych aspektów obrazu Lettera a Monsignor Albergati po którym w 1653 roku uzyskał dyplom teologii. W 1662 roku został mianowany kanonikiem w katedrze w Bolonii. Przez wiele lat był doradcą w kwestiach sztuki kardynała Leopolda de’ Medici a w 1665, za sprawą Pierre Cureau de la Chambre, doradcą i agentem zaopatrującym Ludwika XIV i Akademię Królewską w dzieła sztuki bolońskich artystów[1].

Odkrył talent Elisabetty Sirani, był jej mentorem, opiekunem rodziny i biografem[2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

W 1678 napisał prace pt. Felsina pittrice, vite de’ pittori bolognes[3], stanowiące obecnie główne źródło informacji na temat malarzy działających w regionie Emilia-Romania na przełomie XVI i XVII wieku. Dzieło podzielone jest na cztery tomy: pierwszy opisuje malarzy trecento, drugi skupia się na życiu i twórczości włoskiego malarza Francesca Francia, trzeci poświęcony jest artystom z rodu Carracci. Do najbardziej cenionego przez współczesnych należy tom czwarty, w którym autor dostarcza szczegółów z pierwszej ręki na temat życia i karier artystów siedemnastowiecznych m.in. Reniego, Guercina czy Domenichina[1].

Do innych prac Malvasia należą Le pitture di Bologna z 1680 roku i przewodnik po starożytnościach bolońskich Marmorea Felsina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Malvasia, Carlo Cesare, Conte (ang.). Dictionary of art historians. [dostęp 2015-13-09].
  2. Storia e Memoria di Bologna: Biogram Elisabetty Sirani (ang.). [dostęp 04.10.2015].
  3. Felsina pittrice... w Google Books (ang.). [dostęp 04.10.2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 412. ISBN 83-213-4157-8.