Carlos Duarte Costa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlos Duarte Costa
biskup
ilustracja
Kraj działania  Brazylia
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1888
Rio de Janeiro
Data i miejsce śmierci 26 marca 1961
Rio de Janeiro
prymas Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego
Okres sprawowania 1945-1961
Wyznanie Niezależne Kościoły katolickie
Kościół Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski
Prezbiterat 1 kwietnia 1911
Nominacja biskupia 4 lipca 1924
Sakra biskupia 8 grudnia 1924
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 grudnia 1924
Konsekrator Sebastião Leme da Silveira Cintra
Współkonsekratorzy Alberto José Gonçalves
Benedito Paulo Alves de Souza
Święty
Carlos Duarte Costa
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1888
Rio de Janeiro
Data i miejsce śmierci 26 marca 1961
Rio de Janeiro
Czczony przez Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski
Kanonizacja 4 lipca 1970
przez Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski
Wspomnienie 21 lipca

Carlos Duarte Costa (ur. 21 lipca 1888 w Rio de Janeiro, zm. 26 marca 1961 w Rio de Janeiro) – brazylijski duchowny katolicki, biskup Botucatu w latach 1924-1937, biskup tytularny Maura w latach 1937-1961, ekskomunikowany przez papieża Piusa XII w 1945 roku. Założyciel i prymas Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Doktor teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Wieloletni sekretarz biskupa Uberaba, Eduardo Duarte da Silva, którego był siostrzeńcem. Od 1924 roku biskup ordynariusz diecezji Botucatu. Od lat trzydziestych XX wieku przeciwnik polityki prezydenta Brazylii, Getúlio Vargasa. Krytyk nauki społecznej Kościoła katolickiego oraz ustroju Kościoła rzymskokatolickiego.

W trakcie wizyty ad limina w 1936 roku przedstawił papieżowi Piusowi XI żądanie daleko idących modernistycznych zmian w Kościele, tj.: wprowadzenia liturgii w językach narodowych, udzielania laikatowi komunii pod obydwoma postaciami, stałego diakonatu dla żonatych mężczyzn, zniesienia spowiedzi usznej, akceptacji rozwodów, zniesienia celibatu, wybierania biskupów przez wiernych celebracji, wprowadzenia Mszy „versus populi” (twarzą do ludzi) oraz utworzenia synodu zarządzającego Kościołem.

W 1937 roku zmuszony do dymisji z funkcji biskupa Botucatu. Mianowany biskupem tytularnym Maura. Osiadł w Rio de Janeiro gdzie znalazł protektora w osobie kardynała Sebastião Leme da Silveira Cintra. W czasie II wojny światowej opowiadał się za lustracją wśród duchownych brazylijskich pochodzenia niemieckiego i włoskiego oskarżając ich o sympatyzowanie z faszyzmem i nazizmem.

W 1944 roku aresztowany i więziony w Belo Horizonte za poglądy komunistyczne. W 1945 roku oskarżył Kurię Rzymską o udzielanie pomocy hitlerowskim zbrodniarzom wojennym w ich ucieczce z Europy.

Ekskomunikowany przez papieża Piusa XII w 1945 roku założył narodowy Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski oparty na ustroju episkopalno-synodalnym. W latach 1948-1961 doprowadził do legalizacji prawnej swojego Kościoła w Brazylii oraz stworzenia sieci diecezji i parafii misyjnych wspólnoty w Ameryce Łacińskiej.

Po śmierci został uznany przez Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski świętym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Template-Bishop.svg Prymas ICAB
1945-1961
Template-Bishop.svg Następca
Luis Castillo Mendez