Carlos Fuentes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlos Fuentes
Ilustracja
Carlos Fuentes (2002)
Imię i nazwisko Carlos Fuentes Macías
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1928
Panama
Data i miejsce śmierci 15 maja 2012
Meksyk
Narodowość meksykańska
Język hiszpański
Alma Mater Universidad Nacional Autónoma de México
Dziedzina sztuki powieść, esej, dramat
Ważne dzieła
podpis
Odznaczenia
Medal Honoru Belisario Domíngueza (Meksyk) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)
Nagrody
  • Nagroda Cervantesa: 1987
Strona internetowa

Carlos Fuentes Macías (ur. 11 listopada 1928 w Panamie[1], zm. 15 maja 2012 w Meksyku[2]) – meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta, niegdyś „żelazny” kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów hiszpańskojęzycznych, współtwórca boomu na literaturę iberoamerykańską. Laureat Nagrody Cervantesa (1987).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był meksykańskim dyplomatą, więc dzieciństwo Carlosa przebiegało pod znakiem ciągłych przeprowadzek. Dorastał w różnych miastach obydwu Ameryk (Quito, Montevideo, Rio de Janeiro, Waszyngton, Santiago i Buenos Aires). Dorosły Carlos Fuentes także wybrał karierę dyplomatyczną, pełnił m.in. funkcję ambasadora Meksyku we Francji w latach 70.

Międzynarodową sławę przyniosła mu wydana w 1962 Śmierć Artemia Cruz, jednak już debiutancka powieść Fuentesa Kraina najczystszego powietrza ukazała pełnię talentu Meksykanina i zakres jego zainteresowań. W swoich utworach poruszał kwestię meksykańskiej historii i tożsamości, w wielu z nich pojawia się wątek rewolucji meksykańskiej i fascynacja miastem Meksyk.

Według Fuentesa współczesne mu państwo Meksyk to „dziecko” wielowiekowego przenikania wpływów hiszpańskich i azteckich, ale także presji wywieranej na ten kraj przez potężniejszego północnego sąsiada – Stany Zjednoczone. W swoich utworach pisarz wykorzystywał zdobycze techniki narracyjnej Dos Passosa, a także Joyce’a oraz wprowadzał śmiałe rozwiązania konstrukcyjne i lingwistyczne.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 30. MFF w Cannes (1977).

Carlos Fuentes miał troje dzieci, z których przeżyło tylko jedno: Cecilia Fuentes (ur. w 1962), obecnie pracuje w telewizji. Jego syn – Carlos Fuentes Lemus zmarł z powodu komplikacji związanych z hemofilią w 1999 w wieku 25 lat. Jego najmłodsza córka – Natasha Fuentes Lemus (ur. 31 sierpnia 1974) zmarła z przedawkowania narkotyków w Meksyku 22 sierpnia 2005 w wieku 30 lat.

15 maja 2012 Consuelo Saizar, szef Narodowej Rady Kultury i Sztuki, publicznie ogłosił wiadomość o śmierci Fuentesa. Pisarz zmarł w Hospital Ángeles del Pedregal w Meksyku po doznanym w domu silnym krwotoku wewnętrznym[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

La nueva novela hispanoamericana

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Academy of Achievement – Carlos Fuentes Biography (ang.) [dostęp 2011-12-10]
  2. Katarzyna Karaś: Nie żyje meksykański pisarz Carlos Fuentes (pol.). Polskie Radio, 2012-05-15. [dostęp 2012-05-15].
  3. Hemorragia masiva, causa de muerte de Fuentes (hiszp.). eluniversal.com.mx. [dostęp 2012-05-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]