Carmelo Delgado Delgado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carmelo Delgado Delgado
Porucznik
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1913
Guayama, Portoryko
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 1937
Valladolid, Hiszpania
Przebieg służby
Lata służby 1936-1937
Siły zbrojne Flag of the International Brigades.svg Brygady Międzynarodowe
Jednostki Brygada im. Abrahama Lincolna
Główne wojny i bitwy Hiszpańska wojna domowa
* Bitwa o Madryt

Carmelo Delgado Delgado (ur. 20 kwietnia 1913, zm. 29 kwietnia 1937) – członek młodzieżówki Nacjonalistycznej Partii Portoryko. Żołnierz Brygady im. Abrahama Lincolna w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Delgado został przyjęty na studia w Uniwersytecie Portoryko, gdzie zaprzyjaźnił z działaczem narodowo-wyzwoleńczym i poetą Juanem Antonio Corretjerem[1]. W tym okresie wstąpił do organizacji Cadetes de la Republica (Kadeci Republiki), organizacji młodzieżowej Nacjonalistycznej Partii Portoryko[2]. Po uzyskaniu tytułu magistra, przeniósł się do Hiszpanii w poszukiwaniu studiów prawniczych. W dniu 22 września 1935, rozpoczął studia w Centralnym Uniwersytecie w Madrycie[3].

Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej między rządem republikańskim a rebeliantami Francisco Franco, przyłączył się do Brygady im. Abrahama Lincolna. Brygada im. Abrahama Lincolna składającej się głównie z ochotników ze Stanów Zjednoczonych[4]. Delgado brał udział w bitwie o Madryt, gdzie został schwytany i wysłany do Valladolid i stanął przed trybunałem egzekucyjnym. Ambasada Stanów Zjednoczonych zaoferował pomoc, jednak Delgado porzucił ofertę. Według Corretjera: "wolał umrzeć przed pluton egzekucyjny niż żebrać o swoje życie do jankesów, którzy zaatakowali jego kraj"[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia na stronie mcnbiografias.com
  2. [1]
  3. nodo50.org
  4. nyu.edu Abraham Lincoln Brigade Archives
  5. ^ Prisoners of the Good Fight, The Spanish Civil War, 1936-1939; by Carl Geiser; Westport, Lawrence Hill & Company, 1986, str. 11.