Carol Vorderman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carol Vorderman

Carol Jean Vorderman (ur. 24 grudnia 1960 w Bedford), angielska osobowość medialna, znana ze współpracy z popularnym teleturniejem Countdown w latach 1982-2008. Jej ojciec był Holendrem, jej matka Walijką. Vorderman wychowywała się w Rhyl w północnej Walii, tam też ukończyła szkołę średnią[1]. Później studiowała inżynierię na University of Cambridge[2].

Vorderman dołączyła do zespołu produkującego Countdown już na samym początku. W pierwszych seriach była jedną z hostess, później jednak jej rola rosła i Vorderman została współprowadzącą[3]. 25 lipca 2008 roku, po 26 latach udziału w programie Countdown Vorderman ogłosiła, że odchodzi z zespołu teleturnieju[4]. Ujawniła później, że powodem tej decyzji była oferta nowego kontraktu ze strony Channel 4, która obejmowała 90% redukcję pensji[5].

Vorderman prześledziła losy holenderskiej strony swojej rodziny w programie Who Do You Think You Are? w 2007 roku. W programie tym odkryła, że jej ojciec był członkiem holenderskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej a jej dziadek, Adolphe Vorderman, miał istotny wkład w odkrycie witamin[6].

Przypisy