Caroline Bouvier Kennedy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Caroline Bouvier Kennedy
Caroline Kennedy US State Dept photo.jpg
Caroline Bouvier Kennedy w 2013 r.
Data i miejsce urodzenia 27 listopada 1957
Nowy Jork
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Japonii
Okres od 12 listopada 2013
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik John Roos

Caroline Bouvier Kennedy (ur. 27 listopada 1957 w Nowym Jorku) − amerykańska pisarka, prawnik i urzędnik. Córka Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i Jacqueline Kennedy.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i młodość[edytuj]

Była drugim dzieckiem i córką prezydenta Johna F. Kennedy’ego i Jacqueline Kennedy, bratanicą Edwarda Kennedy’ego i zastrzelonego Roberta Kennedy’ego, oraz młodszą siostrą nieżyjącej Arabelli Kennedy a starszą siostrą Johna Kennedy i również nieżyjącego Patricka Kennedy’ego.

Caroline ze swoim ojcem; Massachusetts, sierpień 1963

Mieszkała w Białym Domu od 3. do 6. roku życia. Po śmierci ojca w listopadzie 1963 matka wraz z nią i jej bratem Johnem F. Kennedym Jr. (zginął w katastrofie lotniczej w 1999) przeniosła się do Nowego Jorku.

W 1967 r. została matką chrzestną lotniskowca nazwanego na cześć jej ojca[1].

W 1972 uczęszczała do Concord Academy w Massachusetts, w 1980 rozpoczęła pracę w Metropolitan Museum of Art, gdzie poznała kustosza Edwina Schlossberga, przyszłego męża. Mają dwie córki i syna:

  • Rose Kennedy-Schlossberg (imię nadane po prababce Rose Fitzgerald Kennedy), ur. w 1988
  • Tatiana Celia Kennedy-Schlossberg (po prababce i literatce Tatianie Groosman), ur. w 1990
  • John Bouvier Kennedy-Schlossberg (po dziadku, Johnie F. Kennedym, 35. prezydencie Stanów Zjednoczonych), ur. w 1993

Ukończyła Brearley School (prywatną szkołę dla dziewcząt), Convent of the Sacred Heart, Harvard University, Columbia Law School.

Kariera publiczna[edytuj]

Wraz z Ellen Alderman jest współautorką dwóch książek o tematyce prawniczej:

  • In Our Defense – The Bill of Rights In Action (1990)
  • The Right to Privacy (1995)

Po śmierci matki (19 maja 1994) urządziła jej prywatny pogrzeb, pozbawiony jakichkolwiek mediów. Na uroczystość zaproszono rodzinę i przyjaciół, a jedyną znaną osobą wśród zebranych był ówczesny prezydent Bill Clinton wraz z żoną Hillary Rodham Clinton.

Caroline wygłasza pierwsze oświadczenie jako ambasador na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Narita, listopad 2013

Caroline jest prezesem John F. Kennedy Library Foundation, dyrektorem American Ballet Theatre (Narodowy Teatr Baletowy) oraz badaczem nieodkrytych dokumentów i akt Białego Domu z czasów prezydentury ojca Johna F. Kennedy’ego (szczególnie z okresu na krótko przed jego śmiercią) w Harvard Institute of Politics.

Była wymieniana jako główny kandydat do objęcia fotela senatora po Hillary Rodham Clinton, zwalniającego się w wyniku objęcia przez nią stanowiska sekretarza stanu w administracji 44. prezydenta USA Baracka Obamy[2]. Kandydaturę Caroline popierał zresztą sam prezydent. Po tym, jak zrezygnowała z powodów osobistych, nową senator reprezentującą stan Nowy Jork została Kirsten Gillibrand[3].

Inne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]