Carrick Paul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carrick Stewart Paul
5 zwycięstw
Porucznik
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1893
Thames Nowa Zelandia
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1919
Sułtanat Egiptu
Przebieg służby
Lata służby od sierpień 1914
Siły zbrojne Royal Australian Air Force
Jednostki No. 66 Squadron RAF, No. 1 Squadron RAAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania)

Carrick Stewart Paul (ur. 5 lutego 1893, zm. 22 stycznia 1919) – nowozelandzki as lotnictwa australijskiego Royal Australian Air Force z 6 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej.

W momencie rozpoczęcia wojny w 1914 roku Carric Paul mieszkał i pracował w Australii. Nie wiadomo kiedy wstąpił do wojska, ale po przejściu szkolenia lotniczego w Royal Australian Air Force został przydzielony do No. 66 Squadron RAF operującego na frocie w Palestynie i wyposażonego w samoloty Bristol F.2 Fighter. Wkrótce jednostka została przemianowana na No. 1 Squadron RAAF. Przez cały okres służby latał z obserwatorem porucznikiem Williamem Jamesem Alexandrem Weirem.

Pierwsze podwójne zwycięstwo Carrick Paul odniósł 23 maja 1918 roku w okolicach Nablusu. Jednym z pilotów zestrzelonych przez Paula i Weira Albatrosów D.V był niemiecki as Gustav Schneidewind. Ostatnie piąte zwycięstwo powietrzne odniósł 16 sierpnia 1918 roku nas niemieckim samolotem Rumpler C.

Po zakończeniu wojny pozostał w lotnictwie. Jego jednostka przebywała w Egipcie. Na kilka dni przed planowanym powrotem do Australii zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w wypadku samolotu, który pilotował.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]