Carrie Bradshaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktorka grająca Carrie Bradshaw - Sarah Jessica Parker

Carrie Bradshaw, właśc. Caroline Marie Bradshaw (ur. 15 czerwca 1966) – postać fikcyjna, narratorka serialu komediowego HBO Seks w wielkim mieście grana przez aktorkę Sarah Jessicę Parker. Jest ona autobiograficzną postacią wykreowaną przez Candace Bushnell, która opublikowała książkę Seks w wielkim mieście na podstawie własnej kolumny w New York Observer. W serii HBO, Bradshaw jest zabawową dziewczyną i fanatyczką mody, a szczególnie butów. Zawodowo pisuje (jako freelancer) do nowojorskich gazet i Vogue, a jej cotygodniowa kolumna Seks w wielkim mieście daje fabułę i narrację każdemu epizodowi.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Carrie pisała co tydzień dla fikcyjnej gazety, New York Star, kolumnę nazywaną „Seks w wielkim mieście”. Skupiała się ona na doświadczeniach seksualnych Carrie i jej najbliższych przyjaciółek. W międzyczasie zaczęła też pisać dla Vogue’a[1]. W wyniku wielu lat ciężkiej pracy, zbiór felietonów ukazał się w formie książki[2], która odniosła wielki sukces w Stanach oraz Europie[3].

W życiu prywatnym Carrie była niezdecydowana co do rzucenia palenia. Przez to wpadała w konflikt z Aidanem, który nie lubił palaczek. Uwielbia koktajle, szczególnie Cosmopolitany – tak bardzo, że jej postać pomogła im stać się popularnymi. Mieszka na Manhattanie w Nowym Jorku. Żyje w kamienicy we Wschodniej dzielnicy pod fikcyjnym adresem 245 East 73rd Street[4]. Mieszka tam przez wszystkie serie, ale dopiero pod koniec czwartego sezonu została zmuszona kupić swoje mieszkanie[5], za które płaciła dotychczas tylko 750 dolarów miesięcznie[5].

Odrobinę wspomniana jest także przeszłość postaci przed wydarzeniami ukazanymi w serialu. W czwartym sezonie, 35-letnia Carrie wspomniała, że jej związek z miastem trwał już około 18 lat[6]. Została zatrudniona w New York Star kiedy miała prawdopodobnie 29 lat[7]. W rozmowie z pracownikiem Vogue’a, przywołała swego ojca, który opuścił ją i jej rodzinę, gdy miała 5 lat[5]. Gdy Miranda zaszła w ciążę, wyszło też na jaw, że pisarka przeszła aborcję w 1988 roku, w wieku 22 lat[8]. Dodatkowo zwierzyła się Charlotte, że straciła dziewictwo w 11 klasie[9]. Przez wiele lat chodziła na randki, dopóki nie poznała Biga w pierwszym epizodzie serii, jej pierwszej i w końcu jedynej miłości.

Garderoba[edytuj | edytuj kod]

Carrie była i jest postacią, która kocha modę. Kiedyś wolała nawet kupić najnowszego Vogue’a zamiast obiadu[9]. Jest fanką butów z zamiłowaniem do drogich[10] i ekskluzywnych projektantów (głównie Manolo Blahnika, ale także Christiana Louboutina i Jimmy’ego Choo). Gdy wpadła w kłopoty finansowe, związane z wykupem mieszkania, dzięki Mirandzie Carrie odkryła, że wydała na same buty około 40 000 dolarów[11]. O znaczeniu drogich marek w jej życiu świadczył fakt, że dla Carrie substytutem przedstawienia chłopaka rodzicom, było zaznajomienie go ze sprzedawcą Prady[3]. Znana jest z noszenia ubrań marek takich jak Chanel, Christian Dior, Balenciaga, Dolce & Gabbana, Givenchy, Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Roberto Cavalli, Helmut Lang, Chloe, Marni, Marc Jacobs, Jean-Paul Gaultier, Sonia Rykiel, Versace, Miu Miu, Fendi, Missoni, Moschino, Betsey Johnson, Óscar de la Renta i Gucci. Niewiarygodna garderoba Carrie była bardzo ważna dla pisarki z w miarę dobrymi dochodami (zmienia się to dopiero w 5 sezonie serialu, gdy jej książka odnosi sukces). Wielu ludzi z jej otoczenia zauważało u niej objawy zakupoholizmu i ostrzegało ją przed tym nałogiem[5].

Ciekawostką jest, że odtwarzająca rolę Carrie Sarah Jessica Parker otrzymała całą tę garderobę na własność.

Związki[edytuj | edytuj kod]

Sarah Jessica Parker i Chris Noth w 1999 roku

John James Preston „Big”[edytuj | edytuj kod]

Mr Big (Chris Noth) to 46-letni / urodzony w 1957[12] roku, bogaty makler[13] i prawdziwa miłość Carrie, choć oboje uświadomią to sobie dopiero po 6 latach znajomości.

Byli ze sobą trzy razy: przez kilka miesięcy, ale zerwali ze sobą, bo Big nie umiał wyznać miłości Carrie[14], 6 miesięcy później go reaktywowali, ale też się rozpadł, bo musiał wyjechać do Paryża[15], kolejny rok później mieli romans, gdy Carrie była z Aidanem a on żonaty z 26-letnią Natashą (Bridget Moynahan), poznaną u Ralph Lauren'a w Paryżu[16]. Po ich rozstaniu, Natasha rzuciła Biga a on i Carrie zostali przyjaciółmi, wspominającymi stare czasy.

Mężczyzna poznał i polubił się nawet z Aidanem, ówczesnym partnerem Carrie[17]. Big zdecydował się być na stałe z Carrie pod dwóch latach pobytu w Napa w Kalifornii[18]. Przyjechał do Paryża z błogosławieństwem Mirandy, Samanthy i Charlotte i tam wyznał miłość Carrie[19].

Aidan Shaw[edytuj | edytuj kod]

Carrie poznała Aidana Shawa (John Corbett) przez przypadek. Zaczęli się ze sobą spotykać, ale Carrie ponownie nawiązała romans z Bigiem. Ich pierwszy związek zakończył się w dniu ślubu Charlotte i Treya, gdy Carrie wyznała prawdę o zdradzie[20].

Rok później, znowu zaczęli chodzić ze sobą i zaręczyli się. Jednak Carrie zerwała zaręczyny, bo zrozumiała, że nie jest gotowa na bycie żoną[21].

Dwa lata później znowu się spotkali, ale tym razem Aidan był już żonatym ojcem chłopczyka o imieniu Tate, a Carrie była w związku z pisarzem, Jackiem[22].

Jack Berger[edytuj | edytuj kod]

Jack Berger (Ron Livingston) był pisarzem z dowcipnym i krótkim komentarzem na codzienne sytuacje. Spotkali się w biurze jej wydawcy, Courtney (Amy Sedaris). Carrie pracowała nad promocją swej książki zawierającej felietony a on już miał cały proces promocyjny za sobą. Carrie zainteresowała się nim, lecz on był już zajęty przez inną dziewczynę[2]. Berger rozstał się ze swoją dziewczyną, Lauren[23]. Gdy Carrie i Jack byli w związku, kłócili się o sprawy dotyczące kariery. Berger zerwał z Carrie po wspólnie spędzonej nocy poprzez napisaną przez niego kartkę-przylepkę[24].

Aleksandr Petrovsky[edytuj | edytuj kod]

Aleksandr Petrovsky (Michaił Barysznikow) to 54-letni / urodzony w 1949[25] roku słynny artysta, którego Carrie poznała po zerwaniu z Bergerem.

Mieszkał w Nowym Jorku od 3 lat. Ujął ją romantycznymi gestami oraz prezentami. Kiedy Aleksandr przygotowywał się na powrót do Paryża, zaprosił Carrie, by z nim zamieszkała. Po wielu rozważaniach i jednej walce z przyjaciółkami oraz śmierci swej starej znajomej (Kristen Johnston) zdecydowała się z nim wyjechać. Po krótkim pobycie w stolicy Francji, Carrie zrozumiała, że jest samotna w Paryżu. Także Aleksandr nigdy nie zaspokoi jej poziomu zaangażowania w związek, ponieważ jego kariera zawsze będzie najważniejsza. Dopiero Big, po wyznaniu do kobiety, że jest „tą jedyną”, zabrał ją do Nowego Jorku[26].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sezon 4 odcinek 17
 2. a b Sezon 5 odcinek 5
 3. a b Sezon 6 odcinek 5
 4. Sezon 1 odcinek odcinek 10: pełny adres na kopercie wysłanej do Carrie przez Lanie.
 5. a b c d Sezon 4 odcinek 16
 6. Sezon 5 odcinek 1
 7. Sezon 6 odcinek 18; Carrie, w rozmowie z Mirandą, napomknęła, że na zwolnione przez nią miejsce, zatrudnią pewnie kolejną 29-latkę.
 8. Sezon 4 odcinek 11
 9. a b Sezon 3 odcinek 8
 10. Sezon 6 odcinek 9: buty, które Carrie skradziono z przyjęcia kosztowały 480 dolarów.
 11. Sezon 4 odcinek 14
 12. Sezon 2 odcinek 8: rok 1999 i Carrie powiedziała, używając przenośni, że „Big” miał wtedy 42 lata.
 13. Sezon 4 odcinek 16; Cytat Carrie: „Miałeś 3 miliony dolarów a wybudowałeś wieżowiec za 100. Jak to zrobiłeś?
 14. Sezon 1 odcinki 6 do 12
 15. Sezon 2 odc 5 do 12
 16. Sezon 3 odcinki 9 do 11
 17. Sezon 4 odcinek 9
 18. Sezony 5 i 6
 19. Sezon 6 odcinek 20
 20. Sezon 3 odcinki 5 do 12
 21. Sezon 4 odcinki 6 do 15
 22. Sezon 6 odcinek 1
 23. Sezon 5 odcinek 8
 24. Sezon 6 odcinki 1 do 6
 25. Samantha wspomniała w 12. odcinku szóstego sezonu, że gdy ona miała 21 lat, on miał 30. Chwilę później dodała, że obecnie ma 45 lat. 2003-45=1958-9=1949.
 26. Sezon 6 odcinki 13 do 20