Carrie Ingalls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Caroline Celestia (Ingalls) Swanzey
Carrie
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1870
okolice Independence, w stanie Kansas
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 1946
okolice Keystone, w stanie Dakota Południowa
Przyczyna śmierci powikłania po cukrzycy
Miejsce spoczynku cmentarz w De Smet, Dakota Południowa

Caroline Celestia Ingalls po mężu Swanzey, zwana i znana jako Carrie Ingalls (ur. 3 sierpnia 1870, zm. 2 czerwca 1946) – młoda amerykańska pionierka, młodsza siostra pisarki Laury Ingalls Wilder, bohaterka jej cyklu powieściowego "Domek na prerii" i jego ekranizacji, pracownica lokalnej gazety.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz: Drzewa genealogiczne

Carrie Ingalls była trzecim dzieckiem Charlesa i Caroline Ingallsów, wnuczką Lansforda Whitinga Ingallsa i Laury Louisy (Colby) Ingalls oraz Henry'ego Quinera i Charlotte (Tucker) Quiner.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Carrie Ingalls urodziła się w okresie, gdy jej rodzina zamieszkiwała na preriach Terytorium Indian (stan Kansas), w pobliżu miasteczka Independence. Gdy miała zaledwie kilka tygodni, jej rodzina przeniosła się w lasy stanu Wisconsin, w niedalekiej odległości od miasta Pepin i osady Lund. W 1874, Ingallsowie z córkami ruszyli w kolejną podróż i osiedli nad Śliwkowym Strumieniem (ang. Plum Creek), kilka mil od Walnut Grove w Minnesocie. Po kolejnych dwóch latach, przenieśli się do South Troy (Minnesota) i Burr Oak w Iowa, a w 1877 - powrócili do Walnut Grove, by w 1879 zamieszkać ostatecznie w De Smet na Terytorium Dakoty (dzisiejsza Dakota Południowa).

Po ukończeniu szkoły, pracowała dla lokalnej gazety w De Smet oraz w kilku większych, jak również, nauczała w szkole [1].

Dorosłość[edytuj | edytuj kod]

Carrie Ingalls (druga od lewej) z rodzicami i siostrami (od prawej : Mary, Grace i Laura)

Jak donosi w swoich książkach jej siostra, Carrie Ingalls była słabym i chorowitym dzieckiem, a następnie dorosłą osobą. Odziedziczywszy po ojcu zamiłowanie do podróży, zjeździła kraj, odwiedzając m.in. rodzinę i poszukując korzystnych warunków do życia. Była w Wisconsin, Minnesocie i u Laury w Missouri, przez pewien czas mieszkała w Boulder w Kolorado oraz w Wyoming, u kuzynostwa ze strony matki.

Kupiła działkę w Top Bar, gdzie poznała wdowca Davida N. Swanzeya z dwojgiem dzieci Mary (8 lat) i Haroldem (6 lat). Para wzięła ślub w roku 1912. Nigdy nie mieli wspólnych dzieci. Rodzina przeniosła się do Keystone w Południowej Dakocie.

Mąż Carrie - David Swanzey, miał swój udział w powstawaniu rzeźb w Górze Rushmore (był w grupie ludzi, którzy wskazali miejsce), a pasierb - Harold Swanzey, był wśród w niej rzeźbiących. Harold zginął w wypadku samochodowym w roku 1936. Mary Swanzey wyszła za mąż za Monroe Harrisa i mieli piętnaścioro dzieci. David Swanzey zmarł w kwietniu 1938 roku.

Po śmierci matki w roku 1924, Carrie pomagała w opiece nad najstarszą - niewidomą - siostrą; Mary Ingalls, która niespodziewanie zmarła w 1928, podczas odwiedzin u Carrie.

Carrie Ingalls była wielką zwolenniczką wydania wspomnień w postaci książek przez siostrę Laurę Ingalls Wilder i wspomagała ją w tym, dzieląc się własnymi.

Zmarła niespodziewania na cukrzycę w wieku 75 lat i została pochowana na cmentarzu w De Smet.

Drzewa genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie i krewni ze strony ojca: Drzewa genealogiczne
Przodkowie i krewni ze strony matki: Drzewa genealogiczne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charles Ingalls (1836-1902)
 
 
 
Caroline Quiner (1839-1924)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Ingalls (1865-1928)
 
Laura Ingalls (1867-1957)
 
Carrie Ingalls (1870-1946)
 
Freddy Ingalls (1875-1876)
 
Grace Ingalls (1877-1941)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Postać literacka i filmowa[edytuj | edytuj kod]

Cykl "Domek na prerii" nie jest pełną autobiografią, lecz fikcją literacką, z licznymi (większością) elementami autobiograficznymi. Z tego powodu, jego bohaterów uznaje się za postacie fikcyjne, choć inspirowane rzeczywistością.

Seria była wielokrotnie filmowana, a role Carrie Ingalls odtwarzały odpowiednio :

Postać Carrie Ingalls jest od początku obecna w książkach oraz serialu "Domek na prerii" (1974-84), podczas gdy faktycznie urodziła się ona dopiero pod koniec pobytu w Kansas (tom drugi cylku oraz film pilotowy serialu). Zasada ta zachowana została również w japońskiej kreskówce. Tymczasem, wbrew temu, co ukazano w książkach, autentyczną kolejność zachowano w filmie Historia domku na prerii (co widać we wspomnieniach Laury Ingalls w drugiej części filmu) oraz w miniserialu z 2005 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]