Carry On Laughing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carry On Laughing
Gatunek komediowy
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Peter Rogers
Gerald Thomas
Główne role Kenneth Connor
Jack Douglas
Joan Sims
Barbara Windsor
Peter Butterworth
Liczba odcinków 13
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Peter Rogers
Gerald Thomas
Reżyseria Alan Tarrant
Scenariusz Dave Freeman
Lew Schwarz
Muzyka John Marshall
Richard Tattersall
Czas trwania odcinka 24 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Wielka Brytania
Data premiery 4 stycznia 1975
Stacja telewizyjna ATV / ITV
Lata emisji 1975
Status powtórkowy
Chronologia
Powiązane Cała naprzód

Carry on Laughing - brytyjski serial komediowy, emitowany po raz pierwszy od 4 stycznia do 7 grudnia 1975 na antenie regionalnych telewizyjnych komercyjnych wchodzących w skład sieci ITV. Zrealizowano 13 odcinków, podzielonych na dwie serie.

Stacją produkująca serial była ATV, koncesjonariusz ITV ze środkowej Anglii. Wszystkie odcinki reżyserował Alan Tarrant, zaś ich producentem był Gerald Thomas, będący reżyserem wszystkich kinowych odsłon Całej naprzód. Scenarzystami wiodącymi byli Dave Freeman i Lew Schwarz, ale przy niektórych odcinkach pracowali też inni autorzy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Serial stanowił telewizyjną odsłonę popularnego cyklu filmowego Cała naprzód i utrzymany był w podobnej stylistyce, opierającej się na rubasznej farsie. Każdy z odcinków stanowił odrębną całość fabularną, opowiadającą zupełnie inną historię, choć zdarzało się, iż w dwóch lub trzech odcinkach pojawiał się ten sam bohater. Wspólnym mianownikiem wszystkich części było zrealizowanie ich w konwencji krótkich filmów kostiumowych, parodiujących znane filmy, seriale lub książki.

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera

1 1 The Prisoner Of Spenda
Alan Tarrant Dave Freeman 4 stycznia 1975
Para Brytyjczyków spędza swój miesiąc miodowy w odległym królestwie, gdzie właśnie doszło do porwania następcy tronu. Sęk w tym, że niedawny pan młody okazuje się być łudząco podobny do zaginionego.
2 2 The Baron Outlook
Alan Tarrant Dave Freeman 11 stycznia 1975
Opowieść o francuskim rycerzu, który zostaje pojmany i uwięziony w zamku na głębokiej angielskiej prowincji, skąd może go uwolnić tylko wpłata okupu.
3 3 The Sobbing Cavalier
Alan Tarrant Dave Freeman, Lew Schwarz, Barry Cryer, Dick Vosburgh 18 stycznia 1975
Odcinek rozgrywający się w czasie angielskiej wojny domowej. Dom pewnego szlachcica znajduje się tuż przy linii walk między siłami króla Karola II i wojskami Olivera Cromwella. Przerażony gospodarz stara się lawirować między obiema stronami, aby żadna z nich nie zabiła go jako zdrajcy.
4 4 Orgy And Bess
Alan Tarrant Barry Cryer, Dick Vosburgh 25 stycznia 1975
Odcinek umiejscowiony na dworze Elżbiety I (granej przez Hattie Jacques) w okresie Wielkiej Armady. Jako Francis Drake wystąpił Sid James.
5 5 One In The Eye For Harold
Alan Tarrant Lew Schwarz 1 lutego 1975
Tym razem serial przybliża widzom, w mocno prześmiewczy sposób, wojnę Wilhelma Zdobywcy (David Lodge) z królem Harolda II (Norman Chappell).
6 6 The Nine Old Cobblers
Alan Tarrant Dave Freeman 8 lutego 1975
Pierwszy odcinek z udziałem zamożnego arystokraty, lorda Flimsey (Jack Douglas), i jego wiernego sługi Puntera (Kenneth Connor), którzy wspólnie tworzą słynną parę detektywów. Tym razem zajmują się sprawą kobiety, której zwłoki znaleziono za sceną w wiejskim ośrodku kultury.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera

7 1 Under The Round Table
Alan Tarrant Lew Schwarz 26 października 1975
Odcinek prezentuje całkowicie alternatywną wersję tego, jak powstała grupa Rycerzy Okrągłego Stołu.
8 2 The Case Of The Screaming Winkles
Alan Tarrant Dave Freeman 2 listopada 1975
Kolejna zagadka kryminalna, nad którą pracuje lord Flimsey. Tym razem miejscem zbrodni jest luksusowy pensjonat dla zamożnych letników, gdzieś na angielskiej prowincji.
9 3 And In My Lady's Chamber
Alan Tarrant Lew Schwarz 9 listopada 1975
Pierwszy z odcinków rozgrywających się w obsługiwanym przez liczną służbę domu emerytowanego generała. Gospodarz spotyka po latach swoją dawną kochankę, znaną uwodzicielkę mężczyzn z wyższych sfer. Służba robi wszystko, aby nie stała się ona ich nową panią.
10 4 Short Knight, Long Daze
Alan Tarrant Lew Schwarz 16 listopada 1975
Akcja powraca na dwór króla Artura, który po ucieczce swojego skarbnika, wraz z całą zawartością szkatuły, zmaga się z kryzysem. Czarownik Merlin przepowiada przybycie wielkiego męża, który odmieni los królestwa.
11 5 The Case Of The Coughing Parrot
Alan Tarrant Dave Freeman 23 listopada 1975
Lord Flimsey i jego sługa Punter badają sprawę kradzieży cennej egipskiej mumii z sarkofagu transportowanego do jednego z brytyjskich muzeów.
12 6 Who Needs Kitchener?
Alan Tarrant Lew Schwarz 30 listopada 1975
Drugi odcinek rozgrywający się w generalskiej rezydencji. Wybucha I wojna światowa. Generał wraca do czynnej służby, jego syn w tajemnicy przed ojcem zostaje agentem wojskowych służb specjalnych, a wśród służby pojawia się lokaj mówiący z niemieckim akcentem, podający się za Szwajcara.
13 7 Lamp-Posts Of The Empire
Alan Tarrant Lew Schwarz 7 grudnia 1975
Jedyny odcinek drugiej serii będący samodzielną całością, a nie częścią cyklu. Jest to dość absurdalna parodia autentycznej historii wyprawy Henry'ego Mortona Stanleya w poszukiwaniu Davida Livingtsone'a.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]