Carstwo Bułgarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Царство България
Carstwo Bułgarii
Królestwo Bułgarii[1]
1908–1946
Flaga Bułgarii
Herb Bułgarii
Flaga Bułgarii Herb Bułgarii
Hymn: Шуми Марица (Šumi Marica; hymn narodowy), Химн на Негово Величество Царя (Himn na Negovo Veličestvo Carja; hymn królewski i państwowy)
Położenie Bułgarii
Konstytucja Konstytucja tyrnowska
Język urzędowy bułgarski
Stolica Sofia
Ustrój polityczny Monarchia konstytucyjna
Typ państwa Carstwo
Ostatnia głowa państwa Car (ostatni) Symeon II
Jednostka monetarna Lew
utworzenie z Księstwa Bułgarii 22 września 1908
Przekształcenie w Ludową Republikę Bułgarii 15 września 1946
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC+2 - lato
Mapa Bułgarii

Carstwo Bułgarii, Trzecie Carstwo Bułgarii, (bułg. Царство България), Królestwo Bułgarii to kolejna forma państwa bułgarskiego powstała w 1908 po proklamowaniu pełnej niepodległości przez Księstwo Bułgarii i formalnej aneksji Rumelii Wschodniej.

Zwieńczeniem bułgarskich dążeń do posiadania własnego państwa było ogłoszenie niepodległości przez Księstwo Bułgarii, formalnie wciąż zależne od Turcji. Sprzyjające ku temu okoliczności wystąpiły w 1908. Uwaga mocarstw europejskich była skupiona na niemiecko-francuskim sporze o Maroko i dążeniach Austro-Węgier do aneksji Bośni i Hercegowiny. Ponadto w Turcji rozpoczęła się Rewolucja Młodoturecka, zaś na ważnej linii kolejowej łączącej turecki Adrianopol z bułgarskim Bełowem wybuchł strajk. W tej sytuacji książę Ferdynand I Koburg, wspierany przez rząd Aleksandyra Malinowa, wydał 5 października (lub 22 września według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w Bułgarii do 1916) manifest, w którym ogłosił niepodległość kraju[2]. Księstwo Bułgarii stało się odtąd Carstwem Bułgarii, zaś Ferdynand I przyjął tytuł cara. Tytułował się przy tym w stosunkach międzynarodowych królem. W 1909 Carstwo Bułgarii, Rosja i Turcja zawarły trójstronne porozumienie, które ostatecznie usankcjonowało powstanie nowego, niezawisłego państwa na Bałkanach.

Data ogłoszenia manifestu, 22 września, jest obecnie obchodzona jako święto Dnia Niepodległości Bułgarii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa używana w stosunkach dyplomatycznych.
  2. Tekst Manifestu Księcia Ferdynanda I (bułg.)