Carwyn Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carwyn Jones
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 marca 1967
Swansea

Pierwszy minister Walii
Okres

od 9 grudnia 2009
do 13 grudnia 2018

Przynależność polityczna

Walijska Partia Pracy

Poprzednik

Rhodri Morgan

Następca

Mark Drakeford

Carwyn Jones (ur. 21 marca 1967 w Swansea) – walijski prawnik i polityk, członek Walijskiej Partii Pracy. Od 9 grudnia 2009 do 13 grudnia 2018 pełnił urząd pierwszego ministra Walii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny, gdzie w domu mówiło się po walijsku, choć język ten zna w Walii zdecydowanie mniej osób niż angielski. Ukończył studia prawnicze na Aberystwyth University, a następnie kontynuował edukację w Londynie. W 1989 uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata. Prowadził praktykę w Swansea, a następnie w Cardiff. Przez dwa lata pracował też na Cardiff University, gdzie prowadził zajęcia dla aplikantów adwokackich.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Karierę polityczną rozpoczął w samorządzie lokalnym, a dokładniej w radzie hrabstwa Bridgend, gdzie zasiadał przez pięć lat, a przez rok dodatkowo pełnił funkcję lidera frakcji labourzystowskiej. W 1999 został wybrany do Walijskiego Zgromadzenia Narodowego. Rok później został członkiem autonomicznego rządu Walii, gdzie odpowiadał za kwestie rolnictwa i rozwoju wsi. W czasie jego urzędowania, w roku 2001, Wielką Brytanię dotknęła epidemia pryszczycy (choroby zwierząt), a Jones odpowiadał za walkę z nią na terenie Walii. Po wyborach z roku 2007 został ministrem ds. edukacji, kultury i języka walijskiego.

Kiedy we wrześniu 2009 wieloletni przywódca Walijskiej Partii Pracy i zarazem pierwszy minister Walii, Rhodri Morgan, ogłosił zamiar przejścia na polityczną emerturę, Jones znalazł się w grupie pretendentów do przejęcia po nim schedy. 1 grudnia 2009 wygrał wewnątrzpartyjne wybory lidera, a dziewięć dni później przejął od Morgana kierowanie walijskim rządem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]