Przejdź do zawartości

Castel dell’Ovo w Neapolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Castel dell’Ovo w Neapolu
Ilustracja
Widok Zamku Jajecznego z góry, od strony przylądka
Państwo

 Włochy

Region

 Kampania

Miejscowość

Neapol

Adres

Via Eldorado, 3, 80132 Napoli NA

Typ budynku

zamek

Położenie na mapie Neapolu
Mapa konturowa Neapolu, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Castel dell’Ovo w Neapolu”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Castel dell’Ovo w Neapolu”
Położenie na mapie Kampanii
Mapa konturowa Kampanii, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Castel dell’Ovo w Neapolu”
Ziemia40°49′42″N 14°14′51″E/40,828333 14,247500

Castel dell’Ovośredniowieczny zamek znajdujący się w Neapolu, tuż koło dzielnicy Santa Lucia – niedaleko ścisłego centrum.

Zamek Jajeczny stoi na malutkiej wysepce, na której w VI wieku p.n.e. osiedlili się koloniści z Cumae i założyli pierwsze historyczne centrum miasta. W I wieku p.n.e. rzymski patrycjusz Lucjusz Licyniusz Lukullus wybudował na wyspie wspaniałą willę – Castellum Lucullanum. W V wieku n.e. została ona ufortyfikowana przez Walentyniana III. W 476 stała się zaś miejscem wygnania ostatniego cesarza Romulusa Augustusa – wygnanego przez Odoacera. Po 492 Eugippiusz ufundował w tym miejscu klasztor.

Zamek od strony grobli
Wejście na wieżę Normanów

Pozostałości budowli z czasów rzymskich i czasów późniejszych zostały zburzone przez lokalnych mieszkańców w IX wieku, aby nie wpadły w ręce Saracenów. Obecny zamek został wybudowany przez Normanów w XII wieku i służył jako rezydencja królewska podczas panowania dynastii normańskiej i Hohenstaufów. Znaczenie Zamku Jajecznego zaczęło słabnąć podczas panowania Karola I Andegaweńskiego, króla Neapolu i Sycylii, który wzniósł nowy zamek – Castel Nuovo i tam zamieszkał razem z dworem. Zamek Jajeczny stał się siedzibą królewskich urzędników oraz miejscem przechowywania państwowego skarbu. Obecny kształt zamku nadano w XV wieku, podczas panowania dynastii aragońskiej. Podczas wojen włoskich zamek odparł atak francuskiej i hiszpańskiej artylerii. W 1799 republikanie strzelali z zamkowej broni do monarchistów, zwolenników dynastii Burbonów.

W XIX wieku na wysepce, u stóp południowej ściany zamku powstała mała osada rybacka Borgo Marinari. Osada ta istnieje do dzisiaj, ale bardziej znana jest z powodu swojego portu i kilkunastu znanych restauracji.

Zamek Jajeczny połączony jest ze stałym lądem groblą, która jest ulubionym miejscem fotografujących się na tle zamku nowożeńców. Grobla ma 100 metrów długości. Zamek ma kształt prostokąta, jego wymiary to w przybliżeniu 200 na 45 metrów. Ma również wysoki okrągły bastion, który wznosi się nad groblą. Za murami znajduje się kilka budynków, które obecnie służą do organizowania wystaw i innych specjalnych wydarzeń kulturalnych. Za zamkiem jest długi przylądek, który kiedyś prawdopodobnie używany był jako przystań dla statków. Duża okrągła wieża znajduje się za południowo-wschodnim murem zamku.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zamku (w tłumaczeniu na język polski „Jajeczny Zamek”) pochodzi od średniowiecznej legendy, która głosi, że poeta rzymski Wergiliusz miał magiczne jajko. Wergiliusz zmarł i został pochowany w Neapolu, a jajko umieszczono w fundamentach zamku, żeby dodatkowo jeszcze go wzmocnić.