Castle Rock (Stephen King)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Castle Rock – fikcyjne miasto położone w stanie Maine, USA. Po raz pierwszy pojawiło się w opowiadaniu Martwa strefa Stephena Kinga i od tego czasu było tłem wydarzeń wielu powieści i opowiadań tego autora. Castle Rock jest typowym małym miastem Nowej Anglii skrywającym liczne tajemnice. Po powieści Sklepik z marzeniami King chciał zaprzestać umieszczania akcji tutaj, jednak nadal pojawiają się wzmianki o nim w takich pracach jak choćby Jazda na Kuli i Worek kości.

Pierwowzór[edytuj | edytuj kod]

Castle Rock jest wzorowane na licznych fikcyjnych miastach H.P. Lovecrafta położonych w Nowej Anglii takich jak Arkham, Dunwich, Innsmouth, Kingsport i wiele innych. King przyznał się otwarcie do czerpania z dziedzictwa Lovecrafta i bycia jego wielkim fanem. Dodatkowo Castle Rock może być wzorowane na rodzinej miejscowości Kinga Durham w Maine i Lisbon Falls, gdzie chodził do szkoły.

Castle Rock jako miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Odniesienia w innych utworach[edytuj | edytuj kod]

Castle Rock w filmach[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza adaptacja w której pojawia się wzmianka o Castle Rock to Stań przy mnie (adaptacja opowiadania Ciało). Miasto przeniesiono z Maine do stanu Oregon. Reżyser Rob Reiner nazwał później jego wytwórnię Castle Rock Entertainment, produkującą następne adaptacje dzieł Kinga. W filmie Mgła główny bohater, David Drayton, czyta gazetę The Castle Rock Times.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]