Castlevania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Castlevania
Akumajō Dorakyura
Producent Konami
Wydawca Konami
Seria gier Castlevania
Reżyser Hitoshi Akamatsu
Projektant Akihiko Nagata
Artysta Noriyasu Togakushi
Główny programista Nobuhiro Matsuoka
Kompozytor Kinuyo Yamashita, Kinuyo Yamashita
Data wydania 26 wrzesień 1986
Gatunek Platformówka
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Famicom\NES, PlayChoice-10, Commodore 64, Amiga, DOS, Microsoft Windows, Game Boy Advance, AT&T Wireless mMode Network, Virtual Console

Castlevania (jap. 悪魔城ドラキュラ, Akumajō Dorakyura, lit. Demoniczny zamek Drakuli) – platformowa gra video wydana przez Konami w japonii we wrześniu 1986 roku na konsolę Famicom, a następnie przeniesiona do formatu katridża i wydana w Ameryce Północnej na NES w maju 1987. Jest to pierwsza gra z serii, ale dopiero siódma pod względem chronologii wydarzeń.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1691. W Transylwanii od stu lat panuje spokój. Wieśniacy i mieszkańcy miasteczek zaczynają zapominać o czasach, kiedy zło panoszyło się po ulicach, a umarli chodzili wśród żywych. Niektórzy pamiętają jednak, że hrabia Drakula powraca co sto lat, sprowadzając nowe piekielne oddziały. Gdy Książę Ciemności powraca do swojego zamku, wzywa swoich sługusów, aby pomogli mu podbić świat ludzi.

Bohaterem, który stanie do walki z Drakulą, będzie Simon, potomek rodu Belmont. Uzbrojony w legendarny bicz zwany Pogromcą Wampirów wyrusza do zamku, aby raz na zawsze pozbyć się Drakuli.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W grze pojawiło się wiele utworów, które w późniejszym czasie wykorzystywano w kolejnych grach z serii. Najsłynniejsza melodia to Vampire Killer, prawdopodobnie dlatego, że odtwarzana jest już w pierwszej planszy. Oprócz tego do kanonu wpisały się inne utwory, takie jak Stalker, Wicked Child, czy Heart of Fire.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku pojawiły się informacje o planowanej adaptacji gry, której scenarzystą miał zostać Paul W.S. Anderson. Prace nad filmem początkowo zostały wstrzymane przez strajk scenarzystów, później prace nad adaptacją utrudniło przejęcie odpowiedzialnego za nią studia. Ostatecznie w maju 2009 roku oficjalnie anulowano projekt ze względu na niemożność znalezienia reżysera na miejsce Sylvaina White’a, który zrezygnował z reżyserowania projektu. Jednak w czerwcu 2009 roku, reżyser serii filmów "Piła", James Wan, zgłosił chęć wyreżyserowania filmu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]