Castres Olympique

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Castres Olympique
Castres olympique
Ilustracja
Stade Pierre-Antoine
Przydomek Le CO
Les Sud-Tarnais
Les Olympiens
Les Bleus et Blancs
Maskotka Olympix
Barwy niebiesko-białe
Data założenia 1906
Liga Top 14
Adres 205, avenue du Général-de-Gaulle
81 100 Castres
Stadion Stade Pierre-Antoine
Prezes Michel Dhomps
Trener Laurent Labit, Laurent Travers (2012)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Castres Olympique (wym. [ˈkastʁ ɔlɛ̃ˈpik]) – francuski klub rugby union z siedzibą w Castres. Uczestniczy w rozgrywkach ligi Top 14. Swoje mecze rozgrywa na mieszczącym nieco ponad 11 tys. widzów Stade Pierre-Antoine. Do największych sukcesów zespołu zaliczyć można czterokrotne mistrzostwo Francji (ostatnie w 2013 roku).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki rugby w Castres sięgają 1898 roku, jednak klub Castres Olympique powstał dopiero w 1906 roku. Założycielami byli absolwenci miejscowej szkoły. Pierwszym prezesem został Eugène Agert.

Dwie wojny światowe wstrzymały rozwój zarówno klubu, jak i całej dyscypliny, jednak Castres już w 1948 roku sięgnęło po swój pierwszy triumf na krajowej arenie. Wywalczyli wówczas puchar Francji, a w dwóch kolejnych sezonach zdobyli dwa tytuły mistrza kraju.

W późniejszych latach drużyna spadła z ligi, wracając do niej dopiero w 1989 roku. Już cztery lata później ponownie sięgnęła po miano najlepszej we Francji, pierwszy raz po 43 latach. Dwa lata później les CO ponownie znaleźli się w finale, gdzie jednak w derbowym pojedynku ulegli Stade Toulousain. Począwszy od 1989 roku Les Olympiens nieprzerwanie występują w pierwszej klasie rozgrywkowej.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]