Catalyst (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy informatyki. Zobacz też: Catalyst jako rynek papierów dłużnych.
Catalyst
Ilustracja
Logo języka
Aktualna wersja stabilna 5.90123 - (27 listopada 2018; ponad 2 lata temu)
Twórca Sebastian Riedel
Licencja LA i GPL
Strona internetowa

Catalyst – wzorowany na Ruby on Rails, Springu i Maypole'u framework open source do szybkiego tworzenia aplikacji webowych napisany w języku Perl z użyciem architektury MVC (ang. Model-View-Controller).

Catalyst jako framework perlowy stosuje zasadę TIMTOWTDI (ang. There is more than one way to do it, jest wiele sposobów na zrobienie tego samego) i DRY (ang. Don't Repeat Yourself, nie powtarzaj się), używa bardzo dużej liczby bibliotek CPAN np. mapowanie obiektowo-relacyjne (ang. Object-Relational Mapping) można realizować przez DBIx::Class, renderowanie szablonów to zwykle Template::Toolkit, cache pamięci to FastMMap, jest też bardzo elastyczny w możliwościach dostosowania go do własnych potrzeb, dodawania kolejnych pluginów.

Kolejną zaletą Catalysta nad aplikacjami perlowymi pisanymi jako CGI czy mod perl, jest łatwość uruchamiania go w różnych architekturach rozwiązań – może to być własny serwer, pozwalający na szybkie uruchomienie tworzonej aplikacji, CGI, FastCGI czy też mod_perl, nie ma więc tu ograniczenia jak w przypadku technologii mod_perl do konkretnego serwera WWW ani też problemów ze skalowaniem i wydajnością jak w przypadku CGI.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]