Catherine Brewer Benson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Catherine Benson
Imię i nazwisko urodzenia Catherine Elizabeth Brewer
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1822
Augusta (Georgia)
Data i miejsce śmierci 27 lutego 1908
Macon (Georgia)
Miejsce spoczynku Rose Hill Cemetery, Macon (Georgia)
Miejsce zamieszkania Lexington (Georgia)
Macon (Georgia)
Narodowość Amerykańska
Tytuł naukowy First Degree (Bachelor of Arts)
Edukacja Clintom Female Seminary
Georgia Female College
Rodzice Thomas Aspinwall Brewer
(ojciec)
Mary Foster Brewer
(matka)
Małżeństwo Richard Aaron Benson
Dzieci Catherine C. Benson
Richard E. Benson
Thomas B. Benson
Eliza J. Benson
William S. Benson
Frank Benson
Howard Benson
Gertrude Benson Arnall
Krewni i powinowaci Adeline Brewer Corbin
(siostra)
Edward Ebenezer Brewer
(brat)

Catherine Elizabeth Benson, de domo Brewer (ur. 24 stycznia 1822 w Auguta, Georgia, zm. 27 lutego 1908 w Macon, Georgia) – pierwsza kobieta w historii, która uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych (bachelor's degree).

Catherine Elizabeth Brewer urodziła się 24 stycznia 1822 r. w Auguście w stanie Georgia. Jej rodzina przeniosła się z Massachusetts do Macon w stanie Georgia w latach 20. XIX w. Tam rozpoczęła naukę w Clintom Female Seminery. Kiedy w 1839 r. seminarium zostało zamknięte, studentki przeniesiono do Georgia Female College (obecnie Wesleyan College). Georgia Female College został założony 23 grudnia 1836 r., a zajęcia rozpoczęły się 7 stycznia 1839 r. Zaszczyt, jaki przypadł Catherine Brewer, bycia pierwszą kobietą, która uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych, był spowodowany tym, że jej nazwisko było pierwsze na alfabetycznej liście absolwentek z roku 1840. Brewer była świadoma znaczenia tego faktu[1]. Przed ukończeniem studiów kilkakrotnie sprawdzała, czy nie przyjęto jakiejś studentki, która mogłaby znaleźć się na liście przed nią. Jej dyplom stwierdzał, że „ukończyła ona studia wyższe (ang. course) oraz nadawał jej pierwszy stopień (ang. First Degree)”[2], który ówcześnie był rozumiany jako dzisiejszy bachelor's degree (licencjat). Catherine Brewer jest upamiętniana podczas corocznego spotkania absolwentek college’u, zrzeszonych w Wesleyan College Alumnae Association, kiedy nowe absolwentki są przyjmowane do stowarzyszenia słowami, pochodzącymi z jej wystąpienia podczas zakończenia roku akademickiego w 1888 r.: Absolwentki, spocznie na was obowiązek, jaki nie spoczął na nas. Wasz nauka pozwoli wam całkowicie sprostać tym wymaganiom, jeśli tylko jesteście gotowe się tego podjąć. Najlepszym błogosławieństwem, jakie mogę wam udzielić, jest takie, abyście lojalnie wypełniały zadania powierzone wam przez Boga[3].

Wyszła za mąż za Richarda Aarona Bensona (ur. 10 listopada 1821 w hrabstwie Putnam w Georgii, zm. 10 października 1877 w Macon). Mieli ośmioro dzieci:

Catherine Benson zmarła w swoim domu w Macon 27 lutego 1908 r., przeżywszy 86 lat

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona internetowa Wesleyan College.
  2. C.A.Farnham, The Education of the Southern Belle: Higher Education and Student Socialization in the Antebellum South, NYU Press, 1994, ​ISBN 0-8147-2615-1​.
  3. Program, Wesleyan College Alumnae Association Annual Meeting, 2007.