Catherine Cesarsky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Catherine Césarsky
Catherine Jeanne Césarsky
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1943
Ambazac

Zawód, zajęcie

astronom

Tytuł naukowy

doktor

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Catherine Jeanne Césarsky (ur. 24 lutego 1943 w Ambazac) – francuska astronom i astrofizyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się we Francji, ale dorastała w Argentynie, w latach 1959-1965 studiowała fizykę na Universidad de Buenos Aires. Kontynuowała edukację na Harvard University, gdzie w 1971 roku uzyskała stopień doktora astronomii. W latach 1971-1974 prowadziła badania na Wydziale Astronomii California Institute of Technology, po czym wróciła do Francji, gdzie podjęła pracę w Service d’astrophysique w Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych (CEA – Commissariat à l'energie atomique et aux énergies alternatives) w Saclay.

W latach 1999-2007 była dyrektorem Europejskiego Obserwatorium Południowego. Przez jedną kadencję (2006-2009) pełniła funkcję prezesa Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Prowadzone przez nią badania dotyczyły początkowo rozprzestrzeniania się i składu promieniowania kosmicznego. W późniejszym okresie prowadziła głównie obserwacje w zakresie podczerwieni (astronomia podczerwona).

Jest autorką ponad 350 prac naukowych.

Jest zagranicznym członkiem brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego oraz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]