Cave Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cave Story
Producent Daisuke Amaya
Licencja freeware
Data wydania 2004
Gatunek przygodowa gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Linux, OS X, AmigaOS 4.0, Nintendo 3DS, DSiWare, WiiWare

Cave Story (jap. 洞窟物語 Dōkutsu Monogatari) – darmowa gra komputerowa (freeware) opublikowana w grudniu 2004 roku. Została stworzona przez Daisuke Amayę, pseudonim artystyczny: Pixel. Jest typową przygodową grą akcji podobną do Castlevanii i Metroida. Ulepszona wersja o tytule Cave Story+ została wydana w listopadzie 2011 roku w usłudze Steam oraz w październiku 2012 roku na Nintendo 3DS.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku gracz może tylko biegać i skakać, ale różnorodność broni i przedmiotów może urozmaicić grę. Większość obiektów jest swobodnie porozrzucana po planszy i nie mają specjalnego wpływu na rozgrywkę, chociaż są też takie jak Booster (rodzaj plecaka rakietowego) i jak Life Pot, który jest zużywalny. Bronie są najróżniejsze: od karabinu maszynowego, który umożliwia latanie po karabin bąbelkowy, dzięki któremu możliwe jest wytworzenie osłony. Bronie można znaleźć w skrzyniach lub zdobyć wymieniając je na inne w różnych miejscach w grze. Większość broni może być ulepszona dzięki pomarańczowym kryształkom upuszczanym przez wrogów (tak zwane EXP Pointy), jednak jeśli bohater zostanie zaatakowany przez przeciwnika może stracić owe ulepszenia.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Quote: Główny bohater sterowany przez gracza. Nie pamięta nic ze swojej przeszłości.
 • Curly Brace: Przyjazna robotka, która próbuje chronić Mimigi.
 • Sue Sakamoto: Córka Momorin Sakamoto, nigdy nie chciała przybyć na wyspę. Została zamieniona w Mimigę przez Misery.
 • Kazuma Sakamoto: Brat Sue.
 • Jenka: Bardzo stara wiedźma, która żyje na wyspie od długiego czasu. Zamieszkuje Strefę Piasku (Sand Zone) i wychowuje gromadkę szczeniaków. Jest siostrą Ballosa i matką Misery.
 • Dr Fuyuhiko Date: Doktor jest aktualnym panem Demonicznej Korony (Demon Crown). Na wyspę przyleciał wraz z rodziną Sakamoto.
 • Balrog: Sługa Doktora wyglądający jak toster lub jak wielka teczka. Z powodu klątwy Demonicznej Korony jest zobowiązany słuchać Doktora, ale od czasu do czasu pomaga graczowi. Zawsze przed walką krzyczy swoje hasło bojowe: "Huzzah!"(w oficjalnym tłumaczeniu w Cave Story+ dostępnym na Steamie zmienione na 'Oh Yeah!').
 • Misery: Wiedźma, która jest sługą Doktora i córką Jenki. Ponieważ uczestniczyła w stwarzaniu Demonicznej Korony jest zmuszona do wykonywania rozkazów tego, kto ją nosi.
 • Ballos: Brat Jenki i niezwykle potężny czarnoksiężnik. Był torturowany przez co wpadł w obłęd i rozszalał swoje magiczne moce. To dlatego Jenka uwięziła go we wnętrzu wyspy na wieczność.
 • Rdzeń (The Core): Żyjący byt, który unosi wyspę w powietrzu. Gdyby został zniszczony cała wyspa runęła by na ziemię.
 • King: Przywódca wioski Mimig od czasu śmierci Arthura. Czuje się odpowiedzialny za to, aby nic nie stało się Toroko. Nie lubi Sue ponieważ ona jest spoza ich wioski i dlatego, że jej pojawienie się zbiegło się z atakami Doktora.
 • Jack: Zastępca przywódcy w wiosce. Zawsze nosi gogle i charakterystyczną czapkę.
 • Toroko: Mimiga, która akceptowała Sue i nie bała się z nią zaprzyjaźnić. Misery i Barlog pomylili ją z Sue i została porwana.
 • Momorin Sakamoto: Specjalistka od rakiet, a także matka Kazumy i Sue. Nie chciała ich zabrać na wyspę, ale nie pozostawiła by ich samych sobie.
 • Professor Booster: Głowa zespołu badawczego.W celu ułatwienia podróży po wyspie stworzył plecak odrzutowy(Booster v0.8, później Booster v2.0).
 • Itoh: Bojaźliwy inżynier, który specjalizuje się w systemach kontrolnych. Został przemieniony w Mimigę przez Misery.
 • Arthur: Legendarny bohater Mimig. Walczył przeciwko złu wyspy, ale ostatecznie został zabity przez Doktora i jego sługi przed początkiem gry.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tysiące lat temu żył potężny mag o imieniu Ballos, którego moce były niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Używał swoich mocy do pomagania ludziom, a ludzie kochali go i mu ufali nawet bardziej niż ich własnemu królowi. Po pewnym czasie Król stał się zazdrosny i uwięził Ballosa. Poddany straszliwym torturom został w końcu doprowadzony do szaleństwa. Jego magiczne wnętrze rozszalało się i Król wraz z zamkiem zostali natychmiast unicestwieni w ognistej fali zniszczenia. Ballos nie był w stanie odzyskać kontroli nad swoją magią i pod wpływem tego zamordował swoją żonę i dzieci, a królestwo obrócił w perzynę. Przeżył, ale został pozbawiony oznak zdrowego rozsądku, oglądał śmierć swojej rodziny i był przerażający zawsze gdy się śmiał.

Kiedy siostra Ballosa, Jenka, wiedźma również posiadająca potężną moc, dowiedziała się, że jej brat wpadł w szaleństwo uwięziła go na latającej wyspie. Chociaż Ballos nie będzie wolny dzięki swojej magii, ani swojemu szaleństwu – nie licząc bezpośredniej śmierci – Jenka kocha swojego brata za bardzo aby go zabić.

Latająca wyspa była podtrzymywana przez rdzeń, coś co żyje głęboko we wnętrzu wyspy. Do jego obrony Jenka skonstruowała labirynt, do którego zapieczętowała wejście ogromnym głazem. W labiryncie uwięziła rasę ogromnych owadów (Gaudis) w roli strażników, więc już nie mogły atakować Mimig, rasy kwiatożernych, królikopodobnych stworów, które również żyły na wyspie. Jej moce zostały wyczerpane, ona na starość zamieszkała w Strefie Piasku (Sand Zone), pustyniopodobnej jaskini i zaczęła wychowywać psy.

Jenka miała córkę o imieniu Misery. Misery, która zyskała magiczne moce na własność, uczestniczyła w tworzeniu Demonicznej Korony, która dawała temu kto ją nosił moc Ballosa. Jednakże była też nieświadomą twórczynią klątwy, dzięki której była zobowiązana na zawsze każdemu, kto założy Koronę.

Dziesięć lat przed rozpoczęciem gry, państwa Ziemi wysyłają roboty, aby przyniosły z powrotem Demoniczną Koronę. Roboty zabijały masowo i wiele Mimig zostało uśmierconych. Dla własnej obrony Mimigi szukały pomocy w Czerwonych Kwiatach.

Chociaż Mimigi były kwiatożerne, to legendarne Czerwone Kwiaty były dla nich trujące. Kwiat ów zawierał dwa związki chemiczne: pierwszy odpowiadał za przyrost masy mięśniowej i mutacje, drugi zaś powodował totalną utratę zdolności rozumowania. Dziś związek ten jest pokazany w formie czystej, skrystalizowanej substancji – Czerwony Kryształ – i to on najprawdopodobniej daje kwiatom ich czerwony kolor.

W końcu człowiek z powierzchni (surface) wszedł w posiadanie Demonicznej Korony. Roboty usunęły się w cień. Jednak Mimigi ciągle były oszalałe z powodu Czerwonych Kwiatów.

Quote i Curly Breace są dwoma niezwykłymi robotami, wysłanymi, aby unicestwić pana Korony, a ją samą zniszczyć raz na zawsze. Ich wybitne umiejętności i siła pozwoliły im stoczyć ostateczną walkę, ale za nim to nastąpiło działali niezależnie, nieświadomie siebie nawzajem pośród sieci podziemnych jaskiń wyspy.

W skrócie przed rozpoczęciem gry, grupa badawcza ludzi przybyła na wyspę helikopterem. Grupa składała się z Momorin Sakamoto, jej dzieci: Sue i Kazumy, Professora Boostera, inżyniera o imieniu Itoh i doktora medycyny: Fuyuhiko Date. Doktor wiedział o istnieniu Korony i dołączył do zespołu, tylko po to, aby ją znaleźć. Po lądowaniu natychmiast rozpoczął jej poszukiwania. Tuż po włączeniu gry na ekranie pojawia się scena, w której Doktor znajduje Koronę z Misery i Balrogiem, sługami Korony latającymi w tle.

Jak tylko Doktor zdobył Koronę, rozpoczął plany podboju całego świata: chce wykorzystać Mimigi do pielęgnowania Czerwonych Kwiatów, które wywołują u Mimig bersekerską furię, dzięki czemu możliwym stanie się podbicie Powierzchni (Ziemi). Reszta członków zespołu badawczego nie chciała z nim współpracować, więc nakazał ich zgładzić. Sue i Itoh zostali zamienieni przez Misery w Mimigi. Kazuma został przeteleportowany do pokoju bez wyjścia i z zepsutym teleporterem. W obawie o swoje życie Momorin Sakamoto wypełniała rozkazy Doktora, jednak w końcu udało się jej uciec i ukryć na plantacjach (Plantations). Opracowywała tam sposób pokonania Doktora.

Sue ukryła się w wiosce Mimig. Wioska była kiedyś ludna, ale po tym jak Doktor zaczął porywać Mimigi do swych eksperymentów, i pracy na plantacji, w wiosce zostało tylko sześciu mieszkańców. W przeszłości brat Toroko i bohater Mimig, Arthur wypędził demona z wioski i mężnie uratował Mimigi. Został zabity przez Doktora, próbując go powstrzymać. Nowy przywódca Mimig, King nie lubi Sue i próbuje ją wymienić na Toroko (po tym jak Toroko została porwana) z fatalnym skutkiem.

Kiedy rozpoczyna się gra, Quote budzi się w jaskini niedaleko wioski Mimig. Bohater budzi się w podziemnej pieczarze. Nie pamięta jak tu się dostał i nie ma jakiejkolwiek broni. Przechodzi przez wioskę zamieszkaną przez królikopodobne stworzenia zwane Mimigami, które z samego początku są prześladowane przez złego Doktora. Dwoje jego sługów, Misery i Balrog, szukają Mimigi o imieniu Sue, ale przez przypadek porywają inną Mimigę: Toroko. Głównym zadaniem gracza jest uratowanie Sue, ochrona Mimig przed Doktorem i ucieczka latającej wyspy.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Cave Story jest grą wysoko oceniana, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Graczy urzeka nieliniowa fabuła, klimatyczną grafiką i muzyką (którą można odtworzyć za pomocą oddzielnego pliku dodanego razem z grą), a także duża różnorodność obiektów i możliwość zakończenia gry na kilka różnych sposobów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Imiona głównych bohaterów gry – Quote i Curly Brace – oznaczają „cudzysłów” i „ozdobny nawias” w języku angielskim. Takie symbole często są wykorzystywane w językach programowania takich jak C i C++.
 • Imię Jenka zostało wzięte z nazwy melodii „letka-jenkka”, która gra w domu Jenki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]