Cebulówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cebulówka
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

738[1] lub 741[2] m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, w lewym górnym rogu znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cebulówka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cebulówka”
Ziemia49°31′51″N 20°27′01″E/49,530833 20,450278
Cebulówka i jej boczny grzbiet

Cebulówka (738 m n.p.m.[1], według innych źródeł[2] 741 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Sądeckim.

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Masyw Cebulówki rozpoczyna na północnym zachodzie główny grzbiet Pasma Radziejowej. Wznoszące się nad doliną Dunajca, porozcinane dolinami niewielkich potoków stoki, kulminują najpierw w niższym wierzchołku, położonym ok. 1 km na północny zachód od właściwego szczytu Cebulówki. Obie kulminacje łączy wyrównany grzbiet, który następnie przebiega na południe, w kierunku Okrąglicy Północnej (767 m n.p.m.). Masyw od zachodu i północy opływa Dunajec, zaś stoki południowo-wschodnie opadają ku dolinie potoku Kąty. Od wierzchołka Cebulówki odbiega na wschód boczny grzbiet kulminujący w Kobylicy (685 m n.p.m.), łagodnie obniżający się aż do ujścia potoku Kąty do Dunajca[2]. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Kąty od doliny Dunajca.

Opis szczytu[edytuj | edytuj kod]

Stoki i grzbiety Cebulówki są, ogólnie rzecz biorąc, częściowo zalesione, przy czym las występuje przeważnie w dolinach spływających po zboczach potoków. Po masywie rozproszone są zabudowania licznych przysiółków należących do okolicznych miejscowości: Łącka, Brzyny, Zarzecza.

Od Obidzy poprzez Brzynę prowadzi na Cebulówkę lokalna droga, w końcowym odcinku wąska i bardzo stroma. Z górnego odcinka tej drogi, jak również z otwartych przestrzeni pól uprawnych i łąk wokół wierzchołka Cebulówki roztacza się szeroka panorama widokowa, przy dobrej widoczności obejmująca również Tatry.

Szlak turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty żółty: Łącko – przeprawa promowa przez Dunajec – Cebulówka – Okrąglica PółnocnaKoziarzPrzełęcz pod KoziarzemBłyszczprzełęcz ZłotneDzwonkówkaSzczawnica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Michał Siwicki: Beskid Sądecki. Przełom Popradu. Mapa turystyczna 1:50 000. Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2004. ISBN 978-83-7499-016-5.
  2. a b c Beskid Sądecki. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-64-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Widok z Cebulówki na Tatry
Widok z Cebulówki na Tatry