Cecil Frank Powell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cecil Frank Powell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1903
Tonbridge

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1969
Bellano

Zawód, zajęcie

fizyk

Cecil Frank Powell (ur. 5 grudnia 1903 w Tonbridge[1], Kent, Wielka Brytania, zm. 9 sierpnia 1969 w Bellano, Włochy) – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, którą uzyskał za użycie emulsji światłoczułej i wytworzenie specjalnej emulsji jądrowej do badania procesów jądrowych i za odkrycia związane z mezonami, dokonane przy zastosowaniu tej metody.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge w roku 1925. W latach 1925–1927 pracował w Laboratorium Cavendisha pod kierownictwem Charlesa Wilsona i Ernesta Rutherforda. W początkowym okresie pracy zajął się zjawiskami związanymi z kondensacją i zachowaniem pary. Rezultaty jego badań miały bezpośredni wpływ na konstrukcję turbin parowych.

W roku 1927, po uzyskaniu doktoratu, przeniósł się do uniwersytetu w Bristolu i podjął pracę na University of Bristol. W roku 1936 wziął udział w wyprawie naukowej do Indii jako sejsmolog; po powrocie kontynuował pracę na uniwersytecie, gdzie w roku 1948 otrzymał tytuł profesora.

W Bristolu zajmował się głównie problemami ruchliwości jonów dodatnich, rozwijając techniki dokładnych pomiarów. W roku 1933 rozpoczął serię eksperymentów z promieniowaniem kosmicznym używając pionierskiej metody bezpośredniego zapisu zderzeń w emulsji światłoczułej. Skorzystał z tej samej metody badając energię neutronów – określał ją mierząc długości śladu pozostawionego przez proton rozpraszany na neutronie. W trakcie badań, prowadzonych wspólnie z G. Occhialinim i C. Lattesem, odkrył nową cząstkępion, którego istnienie teoretycznie przewidział Hideki Yukawa[2].

Był od roku 1949 członkiem Royal Society. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. Hughes Medal, Royal Medal, tytuły doktora honoris causa od University College Dublin, Uniwersytetu w Bordeaux, Uniwersytetu Warszawskiego[3], tytuł zagranicznego członka Akademii Nauk ZSRR[2].

W roku 1932 C.F. Powell ożenił się z Isobel Therese Artner, swoją asystentką. Mieli dwie córki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powell Cecil Frank, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-03-30].
  2. a b c Cecil Powell - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1950 [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-28]. (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1950, The Cosmic Radiation
  3. Doktoraty HC. uw.edu.pl. [dostęp 2011-02-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]