Cedrowa rewolucja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protestujący w drodze na plac Męczenników w Bejrucie

Cedrowa rewolucja – masowe demonstracje w Libanie (głównie w Bejrucie) po zamachu przeprowadzonym 14 lutego 2005, w którym zamordowano byłego premiera Libanu Rafiqa Hariri.

Głównym celem protestów było usunięcie wojsk syryjskich z Libanu, wyjaśnienie okoliczności zamachu i organizacja wolnych wyborów. Libańska opozycja uznała za sprawcę syryjskie służby specjalne i domagała się przeprowadzenia nadzorowanego przez ONZ śledztwa w tej sprawie.

Po ponad dwóch miesiącach od rozpoczęcia demonstracji i nacisków międzynarodowych rząd Syrii 25 kwietnia 2005 wycofał swoje wojska, stacjonujące w Libanie od niemal 30 lat (2 listopada 1975 – 25 kwietnia 2005), a prosyryjski rząd złożył dymisję. W maju-czerwcu 2005 blok antysyryjski wygrał wybory parlamentarne, następnie 19 lipca 2005 władzę objął nowy rząd, którego premierem został Fouad Siniora, co stało się zwieńczeniem „cedrowej rewolucji”. Liban stał się ponownie, po niemal 30 latach syryjskiej okupacji, w pełni wolnym państwem. Był to pierwszy w świecie arabskim masowy ruch demokratyczny. Nazwa pochodzi od drzewa cedrowego, które jest symbolem Libanu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]