Cegła (elektronika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

cegła – potoczna nazwa na urządzenie elektroniczne, takie jak smartfon, konsola do gier, router, tablet a nawet samochód[1], które z powodu poważnych uszkodzeń fizycznych, poważnej błędnej konfiguracji, uszkodzonego oprogramowania lub problemu ze sprzętem, nie może już funkcjonować, dlatego jest równie użyteczny technologicznie jak cegła[2].

Etymologia i użycie[edytuj | edytuj kod]

Termin ten wywodzi się od kształtu wielu urządzeń elektronicznych (często przypominających prostopadłościan) oraz sugestii, że uszkodzenie jest tak poważne, że spowodowało trwałe unieruchomienie urządzenia niczym cegła w murze[3].

Termin ten jest również potocznie używany jako czasownik. Na przykład: "Ucegliłem odtwarzacz MP3, gdy próbowałem zmodyfikować jego oprogramowanie".

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie dzieli się na twarde i miękkie, w zależności od zdolności urządzenia do funkcjonowania[4].

Twarda cegła[edytuj | edytuj kod]

Twarda cegła występuje w urządzeniach z niewielkimi lub żadnymi oznakami normalnego funkcjonowania. Urządzenie takie nie włącza się ani nie wyświetla żadnego logo dostawcy lub ekran pozostaje wyłączony. Niektóre z głównych przyczyn takiego stanu to instalowanie oprogramowania nie wykonanego dla urządzenia, przerywana procedura flashowania. Urządzenia z "twardą cegłą" zazwyczaj wykazują niewielkie lub żadne oznaki życia. Urządzenie z twardą cegłą nie włącza się ani nie wyświetla żadnego logo dostawcy; w zasadzie ekran pozostaje wyłączony. Niektóre z głównych przyczyn twardego uceglenia to instalowanie oprogramowania nie wykonanego dla urządzenia, przerwana procedura flashowania.

Inne powody to flashowanie pliku głównego dla innego pliku lub używanie niewłaściwych poleceń. Znane są błędy jądra, które mają wpływ na partycję /data w chipie eMMC, która zostaje uszkodzona podczas niektórych operacji, takich jak formatowanie i flashowanie[5].

Przywrócenie urządzenia do pierwotnej funkcjonalności ze stanu twardej cegły jest ogólnie uważane za trudne i wymaga użycia bezpośredniego interfejsu programującego kontroler. Taki interfejs służy do programowania początkowego na niezaprogramowanym urządzeniu. Mogą być jednak potrzebne dodatkowe narzędzia lub połączenia[6].

Miękka cegła[edytuj | edytuj kod]

Miękka cegła występuje w urządzeniach z oznakami funkcjonowania, ale uruchamia się bez powodzenia lub może wyświetlać ekran błędu. Takie urządzenia można zazwyczaj naprawić. Na przykład, miękko uceglone urządzenie iOS może wyświetlać ekran instruujący użytkownika, aby podłączyć go do komputera w celu przywrócenia systemu operacyjnego za pomocą oprogramowania iTunes .[7]

Przyczyny i zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie urządzenia jest często wynikiem przerwania próby aktualizacji oprogramowania w urządzeniach, w których jest to niedozwolone. Jeśli aktualizacja zostanie przerwana przez awarię zasilania, interwencję użytkownika lub z jakiegokolwiek innego powodu, istniejące oprogramowanie może zostać częściowo nadpisane i nieużyteczne. Ryzyko uceglenia można zminimalizować, podejmując wszelkie możliwe środki ostrożności zapobiegające przerwaniu pracy.

Uceglenie może również spowodować zainstalowanie oprogramowania z błędami lub inną wersją sprzętu, lub zainstalowanie niekompatybilnego oprogramowania, takiego jak oprogramowanie DVD, które odtwarza tylko dyski DVD sprzedawane w określonym regionie.

Urządzenia mogą być również uceglone przez złośliwe oprogramowanie, a czasem przez oprogramowanie nieszkodliwe, ale z błędami, które powodują trwałe uszkodzenia.

Niektóre urządzenia mają oprogramowanie typu bootloader lub recovery, włączane zwykle przez uruchomienie przełącznika, co nie pozwala na normalne działanie urządzenia, ale może przeładować główne oprogramowanie.

Komputer osobisty, który korzysta z systemu operacyjnego Windows, może zostać uceglony poprzez zainstalowanie wadliwego sterownika urządzenia[8].

Przywracanie funkcjonalności[edytuj | edytuj kod]

Nie ma ogólnej metody na przywrócenie urządzenia do pierwotnej funkcjonalności lecz istnieją programy modyfikujące tworzone przez użytkowników, które mogą być użyte do tego celu. Przykładem może być program Wiibrew BootMii, Nintendo Wiis, program Odin używany do flashowania oprogramowania na urządzeniach z Androidem Samsunga, fastboot lub recovery, które mogą ponownie zainstalować oprogramowanie.

Komputer osobisty może zostać odceglony przez użycie funkcji przywracania systemu lub kopii zapasowej .[9]

Usługi mobilne[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku amerykański senator Charles Schumer zaproponował, aby telefony były "uceglane" po zgłoszeniu kradzieży. Niektórzy miejscowi szefowie policji zgodzili się. Jednak w 2013 r. zostało to odrzucone, ponieważ "jeśli taka możliwość zostałaby stworzona i byłaby w każdym telefonie, a zatem nie można by było jej utrzymać w tajemnicy, co mogłoby skutkować niepowołanemu wyłączeniu całych grup klientów, takich jak Departament Obrony, służby ratownicze czy organy ścigania[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason Koebler, Worn-Out Flash Memory Is Suddenly Bricking Tesla Cars, Vice, 15 października 2019 [dostęp 2019-10-15] (ang.).
  2. The Big Android Dictionary: A Glossary of Terms You Should Know, „WonderHowTo” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  3. brick, www.catb.org [dostęp 2018-05-02].
  4. The Big Android Dictionary: A Glossary of Terms You Should Know, „WonderHowTo” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  5. Hard Brick Bug on Galaxy S II and Note Leaked ICS Kernels, „xda-developers”, 18 maja 2012 [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  6. Save BIG with $9.99 .COMs from GoDaddy!, Go Daddy [dostęp 2018-05-02].
  7. If you can't update or restore your iPhone, iPad, or iPod touch, „Apple Support” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  8. Is it possible to recover a bricked computer?, superuser.com [dostęp 2018-05-02].
  9. Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware, „Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  10. Mobile carriers pull the plug on anti-theft 'kill switch' for smartphones, „IT Pro Portal” [dostęp 2018-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-26] (ang.).