Cegła (elektronika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia słowa „cegła”.

Cegła – obrazowe określenie[1][2] urządzenia elektronicznego (np. smartfonu, konsoli do gier, routera, tabletu, a nawet samochodu)[3], które z powodu poważnych uszkodzeń fizycznych, błędu w konfiguracji, uszkodzonego oprogramowania lub problemu z podzespołami, nie funkcjonuje prawidłowo i jest równie użyteczne jak cegła[4]. Określenie to zostało zaczerpnięte z ang. brick.

Etymologia i użycie[edytuj | edytuj kod]

Określenie to wywodzi się od kształtu wielu urządzeń elektronicznych (często przypominających prostopadłościan) oraz sugestii, że uszkodzenie jest tak poważne, że spowodowało trwałe unieruchomienie urządzenia niczym cegła w murze[5].

W obiegu potocznym funkcjonuje również czasownik „uceglić”, wywodzący się od słowa „cegła”. Na przykład: „Ucegliłem odtwarzacz MP3, gdy próbowałem zmodyfikować jego oprogramowanie”.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie dzieli się na twarde i miękkie, w zależności od stopnia sprawności urządzenia[4].

Twarda cegła[edytuj | edytuj kod]

„Twarda cegła” występuje w urządzeniach z niewielkimi lub żadnymi oznakami normalnego funkcjonowania. Urządzenie takie nie włącza się ani nie wyświetla żadnego logo dostawcy lub ekran pozostaje wyłączony. Niektóre z głównych przyczyn takiego stanu to instalowanie oprogramowania nie wykonanego dla urządzenia, przerywana procedura flashowania.

Inne powody to flashowanie pliku głównego dla innego pliku lub używanie niewłaściwych poleceń. Znane są błędy jądra, które mają wpływ na partycję /data w chipie eMMC, która zostaje uszkodzona podczas niektórych operacji, takich jak formatowanie i flashowanie[6].

Przywrócenie urządzenia do pierwotnej funkcjonalności ze stanu twardej cegły jest ogólnie uważane za trudne i wymaga użycia bezpośredniego interfejsu programującego kontroler. Taki interfejs służy do programowania początkowego na niezaprogramowanym urządzeniu. Mogą być jednak potrzebne dodatkowe narzędzia lub połączenia[7].

Miękka cegła[edytuj | edytuj kod]

„Miękka cegła” to urządzenie, które wykazuje oznaki funkcjonowania, ale nie uruchamia się prawidłowo lub wyświetla ekran błędu. Takie urządzenia można zazwyczaj naprawić. Na przykład urządzenie oparte na systemie iOS może wyświetlać ekran instruujący użytkownika, aby podłączył urządzenie do komputera w celu odtworzenia instalacji systemu operacyjnego za pomocą oprogramowania iTunes[8].

Przyczyny i zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie urządzenia bywa wynikiem przerwania próby aktualizacji oprogramowania w urządzeniach, które nie oferują takiej opcji. Jeśli aktualizacja zostanie przerwana przez awarię zasilania, interwencję użytkownika lub z jakiegokolwiek innego powodu, istniejące oprogramowanie może zostać częściowo nadpisane i uszkodzone. Ryzyko uceglenia można zminimalizować, podejmując wszelkie możliwe środki ostrożności przeciwko awariom zasilania.

Uceglenie bywa także konsekwencją zainstalowania wadliwego lub niekompatybilnego oprogramowania. Przykładem jest oprogramowanie DVD, które odtwarza tylko płyty DVD sprzedawane w danym regionie.

Urządzenia mogą być również uceglone przez działanie szkodliwego oprogramowania, a czasem na skutek szkód wyrządzonych przez wadliwe oprogramowanie.

Niektóre urządzenia są wyposażone w oprogramowanie typu bootloader lub recovery, uruchamiane zwykle przez naciśnięcie przycisku. Składniki te nie umożliwiają standardowej pracy urządzenia, ale mogą pomóc w odtworzeniu oprogramowania wbudowanego.

Komputer osobisty, który korzysta z systemu operacyjnego Windows, może zostać uceglony poprzez zainstalowanie wadliwego sterownika urządzenia[9].

Przywracanie funkcjonalności[edytuj | edytuj kod]

Nie istnieje uniwersalna metoda, która pozwoliłaby na przywrócenie pierwotnej funkcjonalności uceglonego urządzenia. Mogą do tego jednak posłużyć specjalne programy modyfikujące tworzone przez użytkowników. Należą do nich m.in.: program Wiibrew BootMii, Nintendo Wiis, program Odin używany do flashowania oprogramowania na urządzeniach z Androidem Samsunga, fastboot lub recovery, które umożliwiają ponowną instalację oprogramowania.

Komputer osobisty można odceglić przy użyciu funkcji przywracania systemu lub wcześniej sporządzonej kopii zapasowej[10].

Usługi mobilne[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. amerykański senator Charles Schumer zaproponował, aby telefony były uceglane po zgłoszeniu kradzieży. Niektórzy miejscowi szefowie policji zgodzili się. Jednak w 2013 r. zostało to odrzucone, ponieważ „jeśli taka możliwość zostałaby stworzona i byłaby w każdym telefonie, a zatem nie można by było jej utrzymać w tajemnicy, co mogłoby skutkować niepowołanemu wyłączeniu całych grup klientów, takich jak Departament Obrony, służby ratownicze czy organy ścigania”[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Karol Kopańko. Jeżeli twój telefon Xiaomi zamienił się w cegłę, prawdopodobnie kupiłeś wersję na rynek chiński. 08.10.2018, www.spidersweb.pl
 2. Poradnik jak uruchomić uceglony telefon po wgraniu złego ROMu Test Point. 16-08-2016. darmowyinternet.ne
 3. Jason Koebler, Worn-Out Flash Memory Is Suddenly Bricking Tesla Cars, Vice, 15 października 2019 [dostęp 2019-10-15] (ang.).
 4. a b The Big Android Dictionary: A Glossary of Terms You Should Know, „WonderHowTo” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
 5. brick, www.catb.org [dostęp 2018-05-02].
 6. Hard Brick Bug on Galaxy S II and Note Leaked ICS Kernels, „xda-developers”, 18 maja 2012 [dostęp 2018-05-02] (ang.).
 7. Save BIG with $9.99 .COMs from GoDaddy!, Go Daddy [dostęp 2018-05-02].
 8. If you can't update or restore your iPhone, iPad, or iPod touch, „Apple Support” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
 9. Is it possible to recover a bricked computer?, superuser.com [dostęp 2018-05-02].
 10. Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware, „Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
 11. Mobile carriers pull the plug on anti-theft 'kill switch' for smartphones, „IT Pro Portal” [dostęp 2018-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-26] (ang.).