Cegła (elektronika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Słowo "cegła" użyte w odniesieniu do elektroniki użytkowej opisuje urządzenie elektroniczne, takie jak smartfon, konsola do gier, router lub tablet, które z powodu poważnych uszkodzeń fizycznych, poważnej błędnej konfiguracji, uszkodzonego oprogramowania lub problemu ze sprzętem, nie może już funkcjonować, dlatego jest równie użyteczny technologicznie jak cegła[1].

Termin ten wywodzi się z niejasno prostokątnego kształtu wielu urządzeń elektronicznych (i ich odłączalnych zasilaczy) oraz sugestii, że urządzenie może funkcjonować tylko jako martwy, kwadratowy przedmiot, przycisk do papieru lub blokada drzwi.

Termin ten jest również potocznie używany jako czasownik. Na przykład: "Ucegliłem odtwarzacz MP3, gdy próbowałem zmodyfikować jego oprogramowanie".

W powszechnym użyciu terminu "cegła" sugeruje, że uszkodzenie jest tak poważne, że spowodowało trwałe unieruchomienie urządzenia[2].

Przyczyny i zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie urządzenia jest zwykle wynikiem przerwania próby aktualizacji. Wiele urządzeń posiada procedurę aktualizacji, która nie może zostać przerwana przed zakończeniem; jeśli zostanie przerwane przez awarię zasilania, interwencję użytkownika lub z jakiegokolwiek innego powodu, istniejące oprogramowanie może zostać częściowo nadpisane i nieużyteczne. Ryzyko uceglenia można zminimalizować, podejmując wszelkie możliwe środki ostrożności przed przerwaniem pracy.

Zainstalowanie oprogramowania z błędami lub inną wersją sprzętu, lub zainstalowanie niekompatybilnego oprogramowania, takiego jak oprogramowanie DVD, które odtwarza tylko dyski DVD sprzedawane w określonym regionie, może również powodować uceglenie.

Urządzenia mogą być również uceglone przez złośliwe oprogramowanie, a czasem przez oprogramowanie nieszkodliwe, ale z błędami, które powodują uszkodzenia.

Niektóre urządzenia mają minimalne oprogramowanie "bootloader" lub "recovery", włączane zwykle przez uruchomienie przełącznika, co nie pozwala na normalne działanie urządzenia, ale może przeładować główne oprogramowanie.

Komputer osobisty, który korzysta z systemu operacyjnego Windows, może zostać uceglony poprzez zainstalowanie wadliwego sterownika urządzenia[3].

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Uceglenie dzieli się na dwa typy, mianowicie twarde i miękkie, w zależności od zdolności urządzenia do funkcjonowania[4].

Twarda cegła[edytuj | edytuj kod]

Urządzenia z "twardą cegłą" zazwyczaj wykazują niewielkie lub żadne oznaki życia. Urządzenie z twardą cegłą nie włącza się ani nie wyświetla żadnego logo dostawcy; w zasadzie ekran pozostaje wyłączony. Niektóre z głównych przyczyn twardego uceglenia to instalowanie oprogramowania nie wykonanego dla urządzenia, przerywana procedura flashowania.

Inne powody to flashowanie pliku głównego dla innego pliku lub używanie niewłaściwych poleceń. Niektóre błędy jądra  są znane, które mają wpływ na partycję /data w chipie eMMC, która zostaje uszkodzona podczas niektórych operacji, takich jak formatowanie i flashowanie[5].

Odzyskiwanie z twardej cegły jest ogólnie uważane za trudne i wymaga użycia bardziej bezpośredniego interfejsu programującego do kontrolera; taki interfejs istnieje, ponieważ musi istnieć sposób programowania początkowego oprogramowania na niezaprogramowanym urządzeniu. Mogą być jednak potrzebne dodatkowe narzędzia lub połączenia[6].

Miękka cegła[edytuj | edytuj kod]

Urządzenie z "miękką cegłą" może wykazywać oznaki życia, ale uruchamia się bez powodzenia lub może wyświetlać ekran błędu . Miękko uceglone urządzenia można zazwyczaj naprawić; na przykład, miękko uceglone urządzenie iOS może wyświetlać ekran instruujący użytkownika, aby podłączyć go do komputera w celu przywrócenia systemu operacyjnego za pomocą oprogramowania iTunes .[7]

Odceglanie[edytuj | edytuj kod]

Nie ma ogólnej metody; każde urządzenie jest inne. Istnieją programy modyfikujące tworzone przez użytkowników, które mogą być używane na urządzeniach uceglonych, aby stały się funkcjonalne. Przykładem może być program Wiibrew BootMii, Nintendo Wiis, programu Odin używanego do flashowania oprogramowania na urządzeniach z Androidem Samsunga, "fastboot" lub "recovery", które mogą ponownie zainstalować oprogramowanie.

Komputer osobisty może zostać odceglony przez użycie funkcji przywracania systemu lub kopii zapasowej .[8]

Systemy[edytuj | edytuj kod]

Zasadniczo można uceglić dowolne urządzenie z oprogramowaniem do wielokrotnego zapisu lub niektóre kluczowe ustawienia zapisane w pamięci flash lub EEPROM. Wiele, ale nie wszystkie urządzenia z aktualizowanym przez użytkownika oprogramowaniem mają zabezpieczenie przed ucegleniem; urządzenia, które mają być aktualizowane tylko przez oficjalnych pracowników serwisu, zazwyczaj tego nie robią.

Czasami przerywana aktualizacja płyty głównej komputera spowoduje zablokowanie płyty, na przykład z powodu przerwy w zasilaniu (lub niecierpliwości użytkownika) podczas procesu aktualizacji. Czasem można usunąć taką płytę główną, wyszukując podobną, ale w inny sposób uszkodzoną płytkę dla układu BIOS w nadziei, że BIOS będzie działał nawet w połowie, na tyle, aby wystartować z dyskietki. Następnie będzie można ponownie uruchomić proces flashowania. Czasami możliwe jest uruchomienie systemu z dyskietki, a następnie zamiana starego, prawdopodobnie martwego układu BIOS i odświeżenie go.  Na niektórych płytach Gigabyte możliwe jest również przeprogramowanie głównego systemu BIOS za pomocą kopii zapasowej systemu BIOS.[9]

Usługi mobilne[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku amerykański senator Charles Schumer zaproponował, aby telefony były "uceglane" po zgłoszeniu kradzieży. Niektórzy miejscowi szefowie policji zgodzili się. Jednak w 2013 r. zostało to odrzucone, ponieważ "jeśli zostałaby stworzona, taka możliwość byłaby w każdym telefonie, a wiadomość "uceglenia" byłaby znana każdemu operatorowi, a zatem nie można jej było utrzymać w tajemnicy", co może być problem, jeśli wpadł w ręce kogoś o złym zamiarach[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Big Android Dictionary: A Glossary of Terms You Should Know, „WonderHowTo” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  2. brick, www.catb.org [dostęp 2018-05-02].
  3. Is it possible to recover a bricked computer?, superuser.com [dostęp 2018-05-02].
  4. The Big Android Dictionary: A Glossary of Terms You Should Know, „WonderHowTo” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  5. Hard Brick Bug on Galaxy S II and Note Leaked ICS Kernels, „xda-developers”, 18 maja 2012 [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  6. Save BIG with $9.99 .COMs from GoDaddy!, Go Daddy [dostęp 2018-05-02].
  7. If you can't update or restore your iPhone, iPad, or iPod touch, „Apple Support” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  8. Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware, „Reboot problem, stuck on boot up screen, flash ROM using Odin, unroot, remove root, problems during upgrade, flash official firmware” [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  9. --GIGABYTE--DUAL BIOS WEB, www.gigabyte.com [dostęp 2018-05-02].
  10. Mobile carriers pull the plug on anti-theft 'kill switch' for smartphones, „IT Pro Portal” [dostęp 2018-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-26] (ang.).