Cementerio de la Recoleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cementerio de la Recoleta – cmentarz położony w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta w Buenos Aires. Znajdują się tu groby najważniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny: naukowców, artystów, bohaterów wojennych i prominentnych polityków, w tym kilku prezydentów. Nasłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest Eva Perón.

Cmentarz został zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Próspero Catelina i zmieniony w roku 1881 przez włoskiego architekta Juana Antonia Buschiazzo.

Wejście na cmentarz prowadzi przez neoklasycystyczną bramę z wysokimi greckimi kolumnami. Na cmentarzu znajduje się wiele misternych, marmurowych mauzoleów z licznymi statuami, w różnych stylach. Część z nich zachowana jest w bardzo dobrym stanie, inne prawie się zawalają. Niektóre używane są jako podręczne magazyny, gdzie na trumnach przechowuje się środki czystości czy narzędzia ogrodnicze.

Charakterystyczne dla Recolety są gromady kotów, które zbierają się w okolicach bramy, gdzie są dokarmiane przez okolicznych mieszkańców.

Najsłynniejsi obywatele pochowani na La Recoleta[edytuj]

Główna ścieżka na cmentarzu
Widok na cmentarz
Widok na jeden z grobów

Wśród pochowanych na La Recoleta są:


Linki zewnętrzne[edytuj]