Cengaver Katrancı

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cengaver Katrancı
Data urodzenia

1964

Data i miejsce śmierci

30 października 1972
Berlin Wschodni

Przyczyna śmierci

utonięcie

Miejsce spoczynku

Ankara

Cengaver Katrancı[1] (ur. 1964, zm. 30 października 1972)[2] – nieletni mieszkaniec Berlina Zachodniego zmarły tragicznie wskutek utonięcia w Sprewie podczas zabawy w strefie granicznej pomiędzy sektorami miasta. Ze względu na okoliczności wypadku Cengaver Katrancı jest jedną z najmłodszych ofiar istnienia Muru Berlińskiego[3].

Okoliczności wypadku[edytuj | edytuj kod]

Cengaver Katrancı (4 zdjęcie od dołu) na tablicy pamiątkowej przy May-Ayim-Ufer.

30 października 1972, około godziny 13:00[2][4], ośmioletni Cengaver wraz ze swoim kolegą karmił łabędzie nad Sprewą, przy ulicy Gröbenufer[2] (obecnie May-Ayim-Ufer). Potem stracił równowagę i wpadł do rzeki, która należała w tym miejscu terytorialnie do dzielnicy Friedrichshain, będącej wówczas po stronie Berlina Wschodniego[2]. Chłopca chciał ratować pewien rybak, lecz zaraz zdał sobie sprawę, że wpływając na rzekę, naruszyłby granicę NRD i że w związku z tym strażnicy wschodnioniemieccy mogliby otworzyć do niego ogień[5]. Zaalarmowana straż pożarna Berlina Zachodniego nie mogła interweniować, gdyż bezskutecznie próbowano uzyskać pozwolenie na wkroczenie do rzeki[4]. W pogotowiu czekali także dwaj płetwonurkowie straży pożarnej, gotowi do podjęcia akcji ratunkowej. Pośrodku rzeki znajdowały się: statek wschodnioberlińskiej straży pożarnej oraz tankowiec. Jednostki te również nie podjęły akcji ratunkowej[4]. Później pojawiła się także łódź wschodnioberlińskiej policji wodnej. Mimo że ludzie po stronie zachodniej wołali do nich o pomoc, ci również nie zdecydowali się naruszyć zakazanej strefy i zbliżyć się bez pozwolenia do zachodniego nabrzeża. Około godziny 13:30 przybył wóz zachodnioberlińskiej policji[4]. Po negocjacjach z oficerem straży granicznej z Oberbaumbrücke, około godziny 14:30 wschodnioberliński statek ratunkowy rozpoczął poszukiwania chłopca[5]. Około pół godziny później jego ciało zostało wyłowione[2].

Wieczorem tego samego dnia matka chłopca otrzymała pozwolenie na wjazd do Berlina Wschodniego w celu odebrania ciała. Identyfikacji zwłok dokonano w Instytucie Medycyny Sądowej Charité. Zgodnie z życzeniem matki Cengaver Katrancı został pochowany w Ankarze, w Turcji[2]. Miał troje rodzeństwa[4].

Inne ofiary[edytuj | edytuj kod]

Nabrzeże przy ulicy May-Ayim-Ufer (dawniej Gröbenufer) na Kreuzbergu. W oddali most Oberbaumbrücke.

Cengaver Katrancı był drugim z pięciorga dzieci (po 6-letnim Andreasie Senku)[6], które poniosły śmierć w podobnych okolicznościach, w tym samym miejscu lub w pobliżu. Pozostali trzej to: 5-letni Siegfried Kroboth, 6-letni Giuseppe Savoca oraz 5-letni Çetin Mert[3][7].

Skutki prawne[edytuj | edytuj kod]

Po tym wypadku Senat Berlina Zachodniego podjął negocjacje z NRD, w wyniku których w roku 1975 wszedł w życie traktat pomiędzy dwoma państwami niemieckimi o współpracy w akcjach ratowniczych na wodach granicznych[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Berlin Duvarı'nın iki küçük Türk kurbanı. CNN Türk (cnnturk.com). [dostęp 2013-09-29]. (tur.).
  2. a b c d e f g Katranci, Cengaver. chronik-der-mauer.de. [dostęp 2013-09-29]. (niem.).
  3. a b Geschichten & Geschichte – Die kleinen Toten vom Gröbenufer. kreuzberger-chronik.de (autor Hans W. Korfmann). [dostęp 2013-09-29]. (niem.).
  4. a b c d e f Berlin Wall Memorial – Cengaver Katranci. Berliner Mauer Gedenkstätte. [dostęp 2013-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)]. (ang.).
  5. a b Cengaver Katranci – no help for an 8-year-old boy. berliner-mauer.mobi. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
  6. Senk, Andreas. chronik-der-mauer.de. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
  7. Kinder als Maueropfer. Zeugnisse von unfassbarer Tragik. Die Welt. [dostęp 2013-09-29]. (niem.). Informacje w zakładkach: Cengaver Katrancı 1/5, Siegfried Kroboth 2/5, Çetin Mert 3/5, Giuseppe Savoca 4/5.