Centauri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Centauri – fikcyjna rasa w telewizyjnym serialu science fiction Babilon 5.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Centauri to jedna z najstarszych młodych ras (dla odróżnienia od starych liczących miliony lat) w świecie Babylon 5. Jest to najsilniejsza rasa w galaktyce ustępująca tylko Starożytnym oraz Minbari. Centauri byli pierwszą rasą napotkaną przez ludzi w kosmosie. Z powodu podobnego wyglądu uznawali oni początkowo Ziemię za swoją zagubioną kolonię i bez większych oporów udostępnili ziemianom technologie wrót skokowych co umożliwiło Ziemi ekspansję w galaktyce.

Świat macierzysty[edytuj | edytuj kod]

Planeta macierzysta Centauri – Centauri Prime – znajduje się w systemie Centarius, krążącym wokół gwiazdy o tej samej nazwie. Centauri Prime to trzecia planeta układu. Atmosfera jest zbliżona do ziemskiej w jej skład wchodzą tlen i azot, średnia temperatura wynosi 14 stopni. Rok na tej planecie trwa prawie 2 ziemskie lata.

Ustrój[edytuj | edytuj kod]

Władzę nad Republiką Centauri sprawuje cesarz wybierany przez klany szlacheckie Centauri. Urząd swój pełni dożywotnio.

Broń[edytuj | edytuj kod]

Jednostki Centauri nie są tak potężne jak statki Minbari, ale zdecydowanie przewyższają statki ziemskie i większości pozostałych ras. Flota posiada potężne krążowniki i najlepsze w znanej galaktyce statki szybkiego ataku.

Centauri dysponują dużymi zasobami co pozwala im prowadzić wojnę na kilku frontach. Bardzo obawiaja się jedynie Minbari.