Centers for Disease Control and Prevention

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Centers for Disease Control and Prevention
US CDC logo.svg
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Data utworzenia 1 lipca 1946 (Communicable Disease Center)
Położenie na mapie Atlanty
Mapa lokalizacyjna Atlanty
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Położenie na mapie Georgii
Mapa lokalizacyjna Georgii
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Ziemia33°47′55,74″N 84°19′32,15″W/33,798817 -84,325597

Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób[a]), CDC[b] – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Jej siedziba główna znajduje się w Atlancie (w Georgii), w sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu Emory'ego.

Zadaniem Centrów Kontroli i Prewencji Chorób jest zapobieganie chorobom (zwłaszcza zakaźnym) oraz ich monitoring i zwalczanie, a także zajmowanie się zagadnieniami zdrowotnymi związanymi ze środowiskiem naturalnym, środowiskiem pracy, a także z szeroko pojętą profilaktyką i poprawą stanu zdrowia społeczeństwa amerykańskiego.

CDC ma ogromne znaczenie, także w wymiarze ogólnoświatowym, jako instytucja posiadająca zasoby materialne oraz potencjał naukowy w profilaktyce, rozpoznawaniu i zwalczaniu chorób i nowo pojawiających się zagrożeń zdrowotnych (na przykład AIDS, gorączki krwotocznej, bioterroryzmu).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Często spotykane tłumaczenia „Centrum Kontroli Chorób i Prewencji” oraz „Centra Kontroli Chorób i Prewencji” nie są poprawne, gdyż w angielskiej nazwie disease odnosi się zarówno do control, jak i prevention.
  2. Zachowano, ze względu na jego rozpoznawalność, skrótowiec od wcześniejszych nazw: Communicable Disease Center (1 lipca 1946 – 30 czerwca 1967), Center for Disease Control (24 czerwca 1970 – 13 października 1980) i Centers for Disease Control (14 października 1980 – 27 października 1992).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]