Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meczet Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat w Oslo
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Oslo

Wyznanie

islam, sunnizm

Rodzaj

meczet

Historia
Data budowy

2006

Położenie na mapie Oslo
Mapa konturowa Oslo, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Meczet Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat w Oslo”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Meczet Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat w Oslo”
Ziemia59°54′52,6″N 10°45′50,2″E/59,914611 10,763944

Central Jamaat-e Ahl-e Sunnatmeczet oraz centrum kulturowe i społeczne społeczności pakistańskiej w Oslo liczącej 6.000 członków. Jest największym meczetem w Norwegii. W ramach islamu sunnickiego meczet jest powiązany z sufizmem[1] oraz ruchem Barelvi[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze

Wspólnotę założono w 1976, po tym, jak grupa sufickich imigrantów pierwszej generacji oddzieliła się od Islamskiego Centrum Kultury w Oslo, doświadczając w późniejszym okresie kolejnych podziałów i konfliktów. W 1984, w wyniku jednego z podziałów utworzono Światową Misję Islamską. W 1989 założyciela wspólnoty, Ahmada Mustaqa Chistiego wydalono z Norwegii, co doprowadziło do zamieszek w okolicy meczetu[1]. W 2006 wewnętrzne, klanowe walki o przywództwo, doprowadziły do kolejnych walk wewnątrz obiektu[3]. W 1993 był jednym z pięciu meczetów-inicjatorów, które założyły Islamską Radę Norwegii[1].

Obecny budynek oddano do użytku w 2006 przy Motzfeldts Gate 10. Obiekt ma 6.200 m² i mieści 2.500 osób. Budowa meczetu kosztowała 93 miliony koron norweskich (14,5 miliona USD). Finansowanie przedsięwzięcia zapewniały pożyczki od zamożnych Pakistańczyków[1][4][5].

W 2014 imam meczetu, Nehmat Ali Shah, został napadnięty i dźgnięty nożem przed swoim domem. Dwóch mężczyzn (w tym rzekomy inicjator ataku, mężczyzna o pakistańskim pochodzeniu), zostało później aresztowanych. W następnym roku zarządzający meczetem Ghulam Sarwar został również napadnięty przed swoim domem[6].

Imam meczetu, Nehmat Ali Shah oraz przewodniczący meczetu Ghulam Sarwar wywołali kontrowersje w 2013, po tym, jak w wywiadzie dla Dagsavisen stwierdzili, że media były prowadzone przez Żydów, którzy przedstawiali islam w negatywny sposób. W tym samym wywiadzie Sarwar sugerował, że Holokaust można wyjaśnić jako konsekwencję tego, że Żydzi są niesfornymi ludźmi na świecie[1][7]. W 2016 Shah wziął natomiast udział w demonstracji przed ambasadą Pakistanu w Oslo oraz w wiecu upamiętniającym Mumtaza Qadri, islamskiego fundamentalisty skazanego za zabójstwo gubernatora Pendżabu Salmaana Taseera[1][8][9]. Oświadczył również, że popiera karę śmierci sankcjonowaną przez szariat[10].

Meczet otrzymuje rocznie około 3 milionów koron norweskich ze środków publicznych, w tym na tzw. dialog, który został publicznie pochwalony przez ministrów rządu norweskiego i członków rodziny królewskiej. W 2007 minister spraw zagranicznych, Jonas Gahr Støre pochwalił Shaha za obronę wolności wyznania po ataku na synagogę w Oslo[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]