Central Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Central Park
Central Park – widok z GE Building (Top of The Rock)
Central Park – widok z GE Building (Top of The Rock)
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Miejscowość Nowy Jork
Dzielnica Manhattan
Powierzchnia 341 ha
Data założenia 1857
Projektant Frederick Law Olmsted
Calvert Vaux
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Central Park
Central Park
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Central Park
Central Park
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Central Park
Central Park
Ziemia40°46′56″N 73°57′55″W/40,782222 -73,965278
Mapa Central Parku

Central Parkpark miejski w Nowym Jorku będący oazą zieleni. Położony w centrum Manhattanu, między Central Park South Avenue (nazwa 59 ulicy na styku z Central Parkiem) od strony południowej a 110 ulicą od strony północnej oraz pomiędzy Piątą Aleją na wschodzie i Central Park West Avenue (przedłużenie Ósmej Alei) na zachodzie. Zajmuje 843 akry powierzchni (341 hektarów).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w 1853 władze Nowego Jorku podjęły decyzję o zagospodarowaniu terenu na park miejski, było to „odludzie” (znajdowała się tam jedynie mała osada zamieszkana głównie przez zbiegłych czarnoskórych niewolników) pomiędzy Nowym Jorkiem a wioską Harlem. W 1857 ogłoszony został konkurs na koncepcję parku. Wygrał projekt Fredericka Law Olmsteda i Calverta Vaux nazwany The Greensward Plan.

Budowa parku trwała 15 lat, pracowało przy niej 20 tysięcy robotników. Dużym wyzwaniem było przekształcenie bagien w teren nadający się do użytku. Wymagało to zasadzenia kilkuset tysięcy drzew i krzewów oraz nawiezienia 3 mln m³ ziemi. Park jest utworzony w stylu angielskim. Posiada wiele rozległych łąk, kilkanaście wzgórz oraz ścieżki dla pieszych. Największym atutem parku jest duża liczba drzew (26 tysięcy), prawie całkowicie zasłaniających zabudowania miejskie. Park zagospodarowany jest atrakcyjnie pod względem sportowym i wypoczynkowym, dostępne są place zabaw dla dzieci. Znajduje się tu także wiele rzeźb oraz Central Park Zoo. Warto nadmienić, że nie jest to jedyny ogród zoologiczny w mieście. Drugim jest Bronx Zoo. Spośród kilkudziesięciu pomników najokazalszym i największym jest monument króla Władysława Jagiełły ustawiony w 1945 po wschodniej stronie Żółwiowego Stawu (Turtle Pond).

Z założenia park miał być miejscem wypoczynku i medytacji dla nowojorczyków i takim niewątpliwie jest. Z biegiem czasu został także uznany za rodzaj społecznego eksperymentu mającego na celu asymilację nowojorczyków z niższych i wyższych warstw społecznych. W 1980 powstała organizacja o nazwie Central Park Conservancy zajmująca się renowacją oraz dbaniem o Central Park. We współpracy z władzami Nowego Jorku zebrali oni około 50 mln dolarów na renowację parku, zajęli się usuwaniem graffiti. Dzięki ich wysiłkom Central Park jest teraz zadbanym, czystym miejscem wypoczynku w Nowym Jorku, który rocznie odwiedza 20 mln ludzi. W 1981 w Central Parku odbył się jeden z najsłynniejszych koncertów w historii muzyki rozrywkowej zagrany przez duet Simon & Garfunkel.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Liczba powieści, komiksów, gier, filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku jest ogromna. Wiele z nich częściowo w Central Parku. Poniżej wyliczono tylko takie, w których Cental Park pełni rolę bardzo ważną:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]