Centralna Telewizja Chińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centralna Telewizja Chińska
Ilustracja
Państwo

 Chiny

Siedziba

Pekin

Data założenia

2 września 1958

Forma prawna

spółka publiczna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba CCTV w Pekinie
Centralna Wieża Radiowo-Telewizyjna, najwyższy budynek w Pekinie

Centralna Telewizja Chińska, CCTV (chiń. 中国中央电视台, hanyu pinyin Zhōngguó Zhōngyāng Diànshìtái, ang. Chinese Central Television) – telewizja publiczna w Chinach uruchomiona 2 września 1958 roku.

Jest jedyną naziemną siecią telewizyjną dostępną na terenie całego kraju. Organizacyjnie podlega pod Ministerstwo Radia, Filmu i Telewizji i kontrolowana jest przez Wydział Propagandy Komunistycznej Partii Chin. Telewizja ta posiada wyłączność na nadawanie informacji dotyczących wydarzeń poza granicami kraju, a pozostałe stacje zobowiązane są do codziennej transmisji emitowanych przez nią wiadomości.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po pierwszej dekadzie istnienia Chińskiej Republiki Ludowej jej przywódca, Mao Zedong wprowadził „politykę czerwonych sztandarów”. Kraj z zacofanego rolniczego państwa miał stać się potęgą przemysłową. Jednym z elementów tego planu była telewizja. 1 maja 1958 roku, o godzinie 19:00 zaczęła nadawanie Beijing TV, czyli Telewizja Pekińska. Program nadawany był trzy razy w tygodniu po 30 minut i obejmował zasięgiem tylko region Pekinu. Od 2 września emisje objęły już cały kraj i trwały do 6 godzin dziennie.

Na początku 1967 doszło do miesięcznej przerwy w nadawaniu. Powodem był brak programów do emisji. 4 lutego 1967 stacja wznowiła nadawanie, ale tylko raz w tygodniu. Do końca lat siedemdziesiątych telewizyjne programy nadawane były od popołudnia do północy.

1 maja 1978 Komitet Centralny partii zdecydował o zmianie nazwy na China Central Television – CCTV, a główne wytyczne działania dotyczyły programu informacyjnego. Stacja rozpoczęła nadawanie pięciominutowego serwisu informacyjnego. Do końca 1978 roku jego czas wydłużony został do 30 minut. 7 lipca 1980 roku, pomiędzy wiadomościami krajowymi a doniesieniami ze świata pojawiła się pierwsza prognoza pogody. Od 2004 roku nadawanie trwa 24 godziny na dobę a w 2010 roku zakończyła się dygitalizacja systemu. Od 2010 roku działa również witryna internetowa stacji[1].

Kanały należące do CCTV[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Dwornik, China Central Television. Historia CCTV, czyli 中国中央电视台, „Reporterzy.info”, 19 lutego 2018.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]