Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa
Центральный музей почвоведения им. В. В. Докучаева
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Sankt Petersburg

Adres

Birzhevoy pr.,6

Data założenia

1904

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa”
59°56′38,48″N 30°18′07,77″E/59,944022 30,302158
Strona internetowa

Centralne Muzeum Gleboznawstwa im. W. W. Dokuczajewa – najstarsze na świecie muzeum o tematyce gleboznawczej znajdujące się w Sankt Petersburgu w Rosji[1].

Patronem muzeum jest Wasilij Dokuczajew, prominentny rosyjski naukowiec, który dał podwaliny pod współcześnie rozumiane gleboznawstwo, jako niezależną gałąź nauk przyrodniczych. Jako jeden z pierwszych opisywał glebę jako wytwór pięciu czynników glebotwórczych, kładąc duży nacisk na wpływ klimatu[1].

O potrzebie powołania muzeum, jako instytucji zajmującej się zbieraniem oraz propagowaniem informacji o glebach Rosji W. Dokuczajew przekonywał przez długie lata swojej działalności. W 1890 r. Wolne Towarzystwo Ekonomiczne(inne języki) przyjęło rezolucję w sprawię organizacji muzeum, która zostaje jednak realizowana dopiero po interwencji Pawla Ototsky'ego(inne języki), ucznia i współpracownika W. Dokuczajewa w 1902 r. Muzeum, w którego zbiorach znalazły się głównie zbiory zebrane przez W. Dokuczajewa zostało oficjalnie otwarte w 1904 r. Pierwszym dyrektorem został P. V. Ototsky[2].

Główną ideą ekspozycji jest ukazanie różnorodności gleb na świecie oraz pokazanie procesu powstawania gleb i wzajemnych relacji gleb z innymi elementami ekosystemów. Najważniejszą kolekcją muzeum jest ok. 330 monolitów glebowych z całej Ziemi. Została ona zapoczątkowana przez prywatne zbiory W. Dokuczajewa przekazane muzeum[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c V.V. Dokuchaev Central Museum of Soil. [w:] St. Petersburg Official Citi Guide [on-line]. [dostęp 2018-12-05]. (ang.).
  2. История музея. Центральный музей почвоведения им. В. В. Докучаева. [dostęp 2018-12-05]. (ros.).